Zima udrela naplno a s ňou prichádzajú ďalšie tipy na večerné pripomenutie si naj autofilmov. Ak ste sa už na opustených parkoviskách alebo cestách 3. triedy reálne dosýta vybláznili, mám pre vás ďalšie najlepšie autofilmy s vôňou benzínu. Tentokrát ide o staršie a naozaj staré kúsky. Ak už máte dosť prehnanej akcie súčasných snímkov, pri 2 z tipov si prídete na svoje. Ostatné sú trocha „sci-fi“, ale taktiež stoja za to!

Kuriér (The Transporter 2002)

Spomínate si na prvého Kuriéra? Asi najzapamätateľnejší diel. Ikonické BMW radu 7 E38 a Aziatka v „hlavnej úlohe“. Aj keď vo filme primárne nejde o auto, celkové zameranie na rýchlu jazdu luxusnou limuzínou ho robí zaujímavým pre autofilmov. Nájomný šofér Jason Statham v koži Franka Martina doručí hocikoho a hocikde, samozrejme, za správnu cenu. Príbeh je trocha prevarený. Frank uznáva jednoduché pravidlo: „Nikdy neotváraj zásielku.“ Jedného dňa ho poruší a zapletie sa s elitnou jednotkou zabijakov. Akcia, a najmä tá s vôňou benzínu, však stojí za to.

Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda (The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006)

Tokio Drift nie je dobrým filmom. Od kamery, hereckého obsadenia až po spojitosť deja. Prečo je v rebríčku? Oproti ostatným filmom zo série Rýchlo a zbesilo má v sebe čosi zvláštne a vytŕča z davu. Predstavil japonskú automobilovú kultúru „driftu“. Dovtedy mnohí z nás ani netušili, o čom je to „šmýkanie“ autom. Navyše, ide o najzapamätateľnejší film série. Outsiderovi Seanovi Boswellovi (Lucas Black) hrozí väzenie. Aby sa uchránil, odchádza žiť ku príbuznému do Tokia. Jeho najväčší koníček znova objaví v „drift“ kultúre. Bohužiaľ, prichádzajú aj nové problémy.

Dvouproudá asfaltka (Two-Lane Blacktop 1971)

Ďalší film s podobným motívom ako Vanishing Point. Príbeh „dvojprúdovej asfaltky“ plynie a nemá jasne stanovený cieľ. Vplyv doby? Určite. Hlavné postavy nemajú mená, hovoria si jednoducho Vodič, Mechanik a Dievča. Hlavní protagonisti príjmu hippie stopárku a dajú si preteky na Chevrolete z roku 1955! Kto je oponent? Žltý Pontiac GTO a chorobný klamár Warren Oates. Príbeh plynie a nakoniec sa zdá, že viac ako o výhru ide o udržanie si „stopárky“ vo svojom aute. 

Vanishing Point (1971)

Dnešná čerešnička na torte. „Post hippie“ éra. Muž, ktorý stratil lásku a hľadá voľnosť duše. Ako inak, v rýchlej jazde. "Speed means freedom of the soul." Podobné voľnomyšlienkárske filmy boli v tomto období populárne. Reagovali na spoločenské a politické pomery v Amerike. Rozprávali o voľnosti, slobode a mieri. Príbeh uháňa v stratenom prostredí, Vanishing point je pre mnohých komentárom doby. Veľmi málo dialógov a plnotučná akcia z roku 1971! V hlavnej úlohe tichý Barry Newman a 1970 Dodge Challenger. Stávka Barryho prejsť krížom-krážom krajinu do „3. hodiny popoludní“ je jednou z najcharizmatickejších akcií autofilmov.

Šialený Max 2: Bojovník ciest (Mad Max 2: The Road Warrior)

Pre mnohých je práve Mad Max 2: The Road Warrior najlepším „autofilmom“ série šialeného Maxa. Herecké výkony, postavy a príbeh boli celkovo lepšie v pôvodnom Mad Max. Ak však vezmeme do úvahy akciu, a najmä tú s jazdou a adrenalínom v krvi, vedie The Road Warrior. Tvorcovia sa oveľa viac zamerali na autá a všemožné „kreatívne“ vozidlá. Postapokalyptické prostredie poskytlo zázemie pre jeden z najlepších kaskadérskych filmov vôbec! Celá zápletka s Melom Gibsonom sa točí okolo jedného... Honba za palivom!

Zdroj a foto: ČSFD, Ranker, Topspeed.com, The Drive

VIDELI STE TIE NAJLEPŠIE AUTOFILMY? TU JE 5 TIPOV! (1.ČASŤ)

VIDELI STE TIE NAJLEPŠIE AUTOFILMY? TU JE 5 ...

Prichádza zima a s ňou prekliate dlhé večery. Kabriolet, športové kupé, poprípade hothatch už drieme zimným spánkom v ...

14. 11. 2017
BABY DRIVER VS. INITIAL D

BABY DRIVER VS. INITIAL D

Porovnám dva skvosty svetovej kinematografie z automobilového prostredia. Novinku americkej produkcie Baby Driver a legendu ...

18. 08. 2017