60 sekúnd (Gone in Sixty Seconds 2000)

Originál z r. 1974, remake z r. 2000. Ktorý bol lepší? Podľa mnohých novšia verzia! Či už pôvodný film alebo jeho novodobé spracovanie, oba si získali srdcia fanúšikov áut. Ako hovorí Nicolas Cage, hlavný hrdina z r. 2000: „It was about cars“ alebo v preklade „Bolo to o autách“. Príbeh je klasický „gangsterský“, krádeže áut, vyhrážky, ženy... Čistá Amerika. O naháňačky nie je núdza a stoja za to. Pre herca znamenali 90. roky niečo ako vrchol v hereckej kariére, navyše mu v 60 sekundách sekunduje Angelina Jolie! No a do „trojky“ pristúpila krásna Eleanor. Bavíme sa o aute, vážení –1967 Ford Mustang Eleanor. Ak ste film nevideli alebo aj párkrát videli, stojí zato si ho pripomenúť. 

Rivali (Rush 2013)

Súhlasíte, ak napíšem, že ide o jeden z najlepších filmov všetkých čias naprieč žánrami? Aj keď je to subjektívne, Rivali si ma získali v prvých minútach. Dĺžku filmu nevnímate a moderná technika z r 2013 dovoľuje ísť do detailov, spracovanie je na špičkovej úrovni. Hlavní protagonisti tvorili protipóly. Drsňák „partyman“ Hunt vs intelektuálny a zodpovedný Lauda. Rivalita vs priateľstvo a obdiv. Práve rivalita ich ženie k riskantným výkonom. Nezabudnite, že monoposty F1 boli niečo ako prerastené motokáry, aerodynamika a trakcia v plienkach a na nejakú pasívnu bezpečnosť mohli piloti zabudnúť. Kto z dvojice bude nakoniec rýchlejší? Scénky dopĺňajú naturalistické zábery na Nikiho po nehode a pumpovanie pľúc... 

Rýchlo a zbesilo (The Fast and the Furious 2001) 

Kto aspoň raz nevidel Rýchlo a zbesilo v pôvodnom podaní, akoby ani nebol. Práve „Fast and Furious“ vďačíme za masové rozšírenie tuningu a „tuzingu“. Chlapi v mestách a dedinách sa inšpirovali a vytvorili zo svojich Felicií, Škody 120 a Lady upravené kreácie (nič v zlom, niektoré kusy stáli za to!). Práve pôvodný film z r. 2001 je podľa mňa najlepší v sérii. Je o rýchlych a upravených autách, nie krimi thriller s absolútne nereálnymi scénkami neskorších častí. Dvojicu tvoria tí praví páni, Vin Diesel a Paul Walker s odlišnými náturami, ktoré reprezentovali ich autá. Pamätáte na drag race Supry a Dodge Charger?

Bullittov prípad (Bullitt 1968)

Bullit je jedným z najlepších filmom o autách. Aj keď to v podstate nie je film o autách, ale krimi thriller. Po prvé, tam, kde je Steve McQueen, musí byť cítiť vôňu benzínu. Po druhé, počas natáčania sa kameraman William Fraker nechal „prigurtňovať“ ku kapote Fordu Mustang, držiac kameru v rýchlostiach okolo 160 km/h. A to všetko len kvôli dokonalým záberom naháňačky v uliciach San Francisca. Kameraman s najväčšími guľami v priemysle! Film dopomohol Fordu aj McQueenovi dostať sa navždy do povedomia ľudí. V tom čase išlo o „cool“ dvojicu – poručík a vyšetrovateľ na vlastnú päsť Frank Bullitt... A Mustang.

Le Mans (Le Mans 1971)

Opäť Steve McQueen a jeho najznámejší autofilm. Podľa mnohých, Grand Prix z r. 1966 bol objektívne lepším, Le Mans (1971) predvádza viac reálnej jazdy. A to je to, čo chceme... Pre zaujímavosť, vo filme ste našli veľmi málo kaskadérov. Takmer všetky zábery obstarali samotní herci. Autá sú reálne, taktiež rýchlosť a nebezpečenstvo. Svoje o tom vedel David Piper, ktorý stratil polovicu dolnej končatiny kvôli nehode počas natáčania. Protagonisti nasadzovali pre natáčanie filmu životy. Aj to je dôvod, prečo je Le Mans legendou!

Zdroj a foto: ČSFD, Ranker, Topspeed.com, The Drive

Šialený Max 2 - Bojovník ciest (  Mad Max 2 - The Road Warrior 1981)