Dnes si dovolím mierne odbočiť do oblasti bulváru. Snáď mi to vy, naši čitatelia, odpustíte. Určite mnoho z nás pozná britskú motoristickú šou Top Gear, ktorá sa v niekoľkých oblastiach stala doslova fenoménom. Hlavní protagonisti Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond síce často porovnávajú neporovnateľné, no napriek tomu dokážu k televízorom pripútať milióny divákov. Hlavnými prednosťami programu sú britský humor, superautá a extrémny rozpočet.

Hlavným zdrojom vyhlásení britského moderátora je Twitter.

Hlavnou postavou programu je svojský Jeremy Clarkson, ktorý najnovšie čelí rasistickému škandálu. BBC mu dokonca pohrozila výpoveďou. Ak však nesledujete britské médiá, tak o celej kauze pravdepodobne veľa neviete.

 

Všetko odštartoval bulvárny denník The Daily Mirror, ktorý vytiahol video z natáčania jedného z minulých dielov populárneho programu. Na záberoch, ktoré neboli nikdy odvysielané Clarkson recituje detskú riekanku. Jej slová sú nasledovné: „Eeny, meeny, miny, moe. Catch the tiger by the toe.“ Bulvár si však myslí, že Clarkson namiesto tiger povedal slovo začínajúce na N. Domyslime si, že malo ísť o „nigger“. V tomto podaní by však detská básnička nabrala výrazný rasistický podtón.

 

Jeremy prostredníctvom svojho účtu na Twittri samozrejme vyhlásil, že slovo na N nikdy nepoužil. To však bulvárnemu plátku nezabránilo v tom, aby na Clarksona podal trestné oznámenie. BBC navyše prijíma sťažnosti na jeho vyjadrenia v stovkách kusov.

 

Nahrávka spôsobila veľký rozruch aj napriek tomu, že BBC ju v Top Geare nikdy nepoužila.

Z priloženého videa podľa môjho názoru nie je vôbec jasné, či odznelo slovo tiger alebo nigger. Dokonca to nedokážu s presnosťou určiť ani experti, ktorých i najal britský bulvár.

 

BBC však svojho zamestnanca donútila, aby sa ospravedlnil. Jeremy Clarskson opäť prostredníctvom sociálnej siete Twitter zverejnil video, v ktorom všetkých prosí o odpustenie. Napriek tomu si však myslí, že žiadne ospravedlnenie potrebné nebolo, pretože dané slovo nikdy nepoužil. Britská televízia je však nekompromisná. V prípade, že si 54 ročný Clarkson znova nedá pozor na to čo hovorí, plánuje ho prepustiť.

 

Ide o dobrý marketingový ťah alebo BBC myslí svoje vyhrážky vážne? O tom si už musíme vytvoriť každý svoj vlastný názor.

 

Zdroj: twitter.com, bbc.com

Prečítajte si aj:  Top Gear píšu pre 9-ročné deti

MYSLÍTE SI, ŽE JEREMY CLARKSON V DANOM VIDEU POUŽIL SLOVO NA N?

  • Áno ( 2% )

     

  • Nie ( 98% )

     

Odpovedalo 309 ľudí