Bohatá zmes

To je, ak sa do valca nedostane správny pomer palivo vzduch, ale paliva je viac. Vo valci sa nenachádza dostatočne veľa vzduchu na to, aby zhorelo všetko palivo. V tom prípade sa zvyškový benzín dostane do výfuku a tam si konečne nájde kyslík a môže dohorieť. Palivo sa vznieti vo výfuku bez sviečky vďaka tomu, že prostredie spĺňa podmienky na samovznietenie (teplota a tlak).

Lamborghini ako ohrievač

Lamborghini ako ohrievač

Oneskorenie vznietenia

Je to v prípade, keď sa sviečka oneskorí v činnosti. Sviečka má hodiť iskru práve vtedy, keď je valec v presnej polohe a ventily sú zavreté. Keď hodí iskru neskôr, tak valec je už v inej polohe a zmes sa spaľuje neskôr. Tým, že sa spaľuje neskôr, tak sa stretne fáza spaľovania a otvorenia výfukového ventilu. Keď otvoríme výfukový ventil v čase vznietenia, tak nám oheň z valca jednoducho vyletí cez výfuk von.

Nech je dôvodom pre plamene vo výfuku čokoľvek z uvedného, je to krásny efekt pre oko a dušu auto fanúšika, no auto samotné, teda výfukový systém z toho až takú radosť nemajú... :)

Chudobná zmes

Treba vedieť, že chudobná zmes horí pomalšie ako normálna zmes. Keď horí pomalšie znamená, že horí dlhšie. Kedže horí dlhšie, tak vzniká rovnaký jav ako pri oneskorenom vznietení. Stretne sa horenie vo valci s otvoreným výfukovým ventilom a je to. Plameň z valca vyletí cez otvorený ventil do výfuku a von. Príčinou chudobnej zmesi zvykne byť porucha palivového čerpadla, dierka za meračom hmotnosti vzduchu, alebo porucha vstrekovačiek.

Ferrari

Ferrari