Zariadenie nazývané hövding, sa nosí ako prídavný golier. Pri páde z bicykla sa okamžite nafúkne a vytvorí mohutnú helmu.

Ak si myslíte, že ide o prevratnú novinku, budete sa mýliť. Švédi airbag hlavy cyklistu predstavili pred viac ako 5 rokmi! Že ste o ňom ešte nepočuli? Nič si z toho nerobte. Každopádne vynikajúci nápad, keďže každoročne poranenie hlavy utrpí veľké množstvo cyklistov a mohla by sa tak zvýšiť aj bezpečnosť cyklistov. Podrobne si o jeho prvom predstavení verejnosti môžete prečítať v našom staršom článku - neviditeľná prilba pre cyklistov.

Testy so živím manekýnom

Video zachytáva ostré testovanie, ktoré nápadne pripomína testy EuroNCAP. Osobne sa "živej figuríne" čudujem, že sa podujala na ostrý test. Figurant skúšal napodobniť jednoduché bežné situácie, aké nastávajú pri jazde na bicykli. Veľmi priaznivá je správa, že tento prvok ignoruje falošné poplachy a aktivuje sa zjavne skutočne až vtedy, keď je to potrebné.

Vnútri goliera je umiestnené nafukovacie zariadenie so špeciálnou náplňou, ktorej hlavným prvkom je hélium a nesmie chýbať snímač pohybu. Airbagu nechýba ani čierna skrinka, ktorá je schopná uchovávať posledných 10 sekúnd pohybového čidla. Airbag stojí v prepočte približne 300-350 eur. Boli by ste ochotní investovať tieto peniaze na ochranu seba a blízkych jazdiacich na bicykli?

Zdroj: Hovding.com