Európania zostávajú zjavne verní európskej produkcii. Výnimka potvrdzuje pravidlo aj v tomto prípade a v troch krajinách dominujú predajom Japonci.

Asi nikoho neprekvapí, že na Slovensku sa najlepšie predáva značka Škoda. Najobľúbenejším typom nie je Fabia, ale väčšia Octavia. Tá dominuje v predajoch celkovo až v 8. krajinách! V krajinách V4, Fínsku, Estónsku, Chorvátsku a Bosne a Hercegovine. Spomínanú Fabiu predávajú Česi najlepšie v Srbsku.

Európe vládne Golf

Na významných trhoch však vládnu úplne iné značky. Celkové najväčšie predaje má Volkswagen Golf, ktorý dominuje až v deviatich krajinách. Golf je absolútnou jednotkou na najväčšom automobilovom trhu Európy – v Nemecku.


Na ďalšom významnom trhu vo Francúzsku dominuje samozrejme domáca značka. Obchodníkom sa darí najlepšie predávať Renault Clio. Cliu sa darí v predajoch aj v Slovinsku a Portugalsku. V susednom Španielsku neprekvapí dominancia Seatu s typom Leon. Rovnako je na tom aj Taliansko, kde uliciam vládne Fiat Panda! Taliansku značku by ste rozhodne nehľadali na severe Európy a predsa ju tam nájdete. V Lotyšsku je najpredávanejším autom Fiat 500! Vo Švédsku neprekvapí dominancia Volva, kde je najobľúbenejším typom kombi V70.

Najpredávanejšie autá podľa krajín Európy

Európskym predajom vládnu Nemci s Golfom. Na malých trhoch sa darí Octavii.

Vo Veľkej Británii dominuje už tradične Ford. Najlepšie predaje si tu pripísal Focus. Rovnako neprekvapí ani víťazstvo Dacie Logan v Rumunsku. V susednom Bulharsku je zase najpredávanejším autom Dacia Dokker. V Turecku sa darí Renaultu s lacným sedanom Fluence. Lacná Lada Granta dominuje predajom v Rusku.


Zatiaľ sme písali len o európskych značkách. Európania zostávajú zjavne verní európskej produkcii. Výnimka potvrdzuje pravidlo aj v tomto prípade a v troch krajinách dominujú predajom Japonci. Na Ukrajine sa najviac darí Toyote s Corollou. Toyota vedie predaje aj v Grécku s Yarisom. Na Cypre majú zjavne radi SUV - Nissan Qashqai. 


Najrýchlejšie rastúcou značkou v Európe (pre rok 2015) je Mercedes, ktorému predaje medziročne narástli o 11,4 %. Najlepšie však svoje autá predáva Volkswagen, ktorý predal zatiaľ 899 715 vozidiel aj napriek obrovskému emisnému škandálu Dieselgate.

Zdroj: dailyinfographics, msn