Cena dostupnejšieho modelu Modelu 3 s dojazdom 544 km (WLTP) a pohonom oboch náprav sa začína približne na sume 58 000 €. A to je ešte pripravená základná verzia s dojazdom stále rozumných 354 km za fakt zaujímavých 35 000 $ bez DPH (cena pre USA). Tá má do Európy doraziť v 2. polovici roka. Technici Porsche a Audi podrobili novinku reverznému inžinierstvu, niečo ako technická analýza (zlomyseľne by sme mohli povedať aj priemyselná špionáž) a po doslova rozobratí auta boli prekvapení jeho cenou. Reverzné inžinierstvo je vo svete bežná vec, dokonca by sme ho z hľadiska zákazníka mohli považovať za užitočné, keď sa výrobcovia takto dozvedia, ako je skonštruovaný konkurenčný, ba až nepriateľský produkt. Toto tvrdé označenie "nepriateľský" nepíšem náhodou – Tesla naozaj poriadne naštvala výrobcov prémiových sedanov zatiaľ minimálne v USA.

Počas nábehu výroby nebolo jednoduché dostať sa k produkčnému modelu, no už pred necelým rokom vraj videli dva kusy Modelu 3 v Nemecku, pravdepodobne práve cestou na rozoberačku. Netrvalo dlho a na svete bola správa, v ktorej sa nemecký výrobca netajil svojimi zarážajúcimi zisteniami. Neskôr sa objavili aj presnejšie informácie – napríklad v nemeckom Manager Magazine, podľa ktorých značky Porsche a Audi, spolupracujúce na budúcej elektrickej platforme, budú musieť zmeniť svoj prístup, pretože náklady sú príliš vysoké v porovnaní s tým, čo dosiahla Tesla. Presné vyjadrenie znie:

Inžinieri Porsche a Audi budú musieť zásadne upraviť  platformu PPE Premium Platform Electric, pretože Tesla Model 3 je na tom lepšie, ako si mysleli.

Na platforme elektrických a autonómnych vozidiel začali automobilky spoločne pracovať pred asi dvoma rokmi a hotová mala byť na prelome rokov 2020 a 21. Ak je pravda, že len samotná nemecká platforma je o 3.000 eur drahšia, asi sa tak skoro nejakého masového typu nedočkáme. Vyššie sumy ešte možno Porsche zvládne, ale Audi už avizuje, že musí myslieť na dotieravú konkurenciu aj z hľadiska ceny. V hre je totiž hlavne cena batérií, ktorá tlačí sumu smerom hore, a ako sa zdá, aj v tomto je Tesla už ďalej. Možno sa nakoniec príchod novej platformy PPE posunie až do chvíle, kým sa automobilkám Audi a Porsche nepodarí niečo s vysokými nákladmi vymyslieť.

Konštatovanie Manager Magazínu smerom k súčasnej produkcii Audi je dosť kruté:

Prvý elektrický model Audi e-tron nielenže prichádza neskôr, ako by mal, ale nedosahuje ani niektoré požadované parametre, pričom je príliš drahý. Keďže náklady na vývoj predstavovali viac ako dve miliardy eur, na ich vyrovnanie by bolo potrené predať 600.000 áut, čo je momentálne utópia.

zdroj: electrek.co

foto: Shutterstock