Prekvapivo vysokú popularitu majú naftové motory BMW aj v USA. V kategórii SUV tvoria až tretinu predajov a podiel neklesol ani po kauze Dieselgate.

BMW neopustí diesel

Výhody dieselov si uvedomuje aj automobilka BMW, ktorú tiež obvinili z vypúšťania nadmerného množstva NOx. Obvinenia Nemci absolútne odmietli a prekročenie emisií nezistila ani agentúra EPA. „Systém regulácie emisií je v USA a Európe stále podobnejší a podobnejší. Pre nás teda nie je problém vyrábať dieselové motory,“ hovorí Dr. Klaus Fröhlich, šéf vývoja a výskumu BMW.


Prekvapivo vysokú popularitu majú naftové motory BMW aj v USA. V kategórii SUV tvoria až tretinu predajov. „Nemáme dôvod prestať vyrábať diesle v USA,“ dodáva Fröhlich. BMW bude teda dieselové motory ponúkať aj naďalej. Nič na tom nezmenil ani škandál Dieselgate.


„Realitou je, že ťažké autá zostanú s naftovými agregátmi, pretože to potrebujú. Súčasné ceny palív sú veľmi nízke a zákazníci nekupujú plug-in hybridy. A my musíme dosiahnuť naše firemné ciele spotreby. Nafta je jediný spôsob, ako to urobiť,“ vysvetľuje Fröhlich. Fanúšikovia vznetových motorov sa o ich budúcnosť nemusia báť. Automobilky budú tlačiť medzi ľudí naftu aj naďalej. Je to jednoduchý spôsob ako znížiť priemernú spotrebu automobilov.


Popularita naftových SUV od BMW neklesá ani po škandále Dieselgate. Odborníci pôvodne očakávali, že Dieselgate ovplyvní predaje celého odvetvia. Vyzerá to tak, že sa mýlili...


Zdroj: caranddriver