"Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) považuje uznesenie Výboru NR SR pre európske záležitosti k zmene stanoviska Slovenska k návrhu nariadenia o sprísňovaní emisných noriem CO2 pre nové osobné vozidlá za neuvážené, avšak rešpektuje ho," uvádza rezort životného prostredia.

Úradníci ministerstva poslancom vyčítajú, že v schválenom uznesení bez odbornej diskusie, konzultácií a bez prítomnosti zástupcov automobilového priemyslu zásadne zmenili stanovisko Slovenska. "Rozhodnutie poslancov vo svojich dôsledkoch vylučuje priestor pre akýkoľvek kompromis v tejto otázke," upozorňuje Budajov rezort.

Podľa uznesenia sa Slovensko má pridať k blokujúcej menšine členských krajín EÚ ako Nemecko, Poľsko, Taliansko a Česko. Tie požadujú výnimky zo zákazu predovšetkým pre syntetické palivá a nepozdáva sa im, že elektromobilita má byť do budúcna prakticky jedinou alternatívou pre motoristov.

Ministerstvo životného prostredia je nespokojné s tým, že aj keby sa vyšlo v ústrety námietkam Nemecka a ďalších krajín, Budaj je zaviazaný hlasovať proti zákazu spaľovacích motorov.

Minister Budaj musí teraz na pôde EÚ hlasovať proti zákazu spaľovákov, nepozdáva sa mu náhla zmena stanoviska SR bez šance na kompromis.

Žiadajú odbornú debatu

Minister preto odkazuje, že sa chce o celej veci ešte s poslancami i odborníkmi rozprávať. Od Budaja zároveň odkázali, že výrobu elektromobilov je potrebné vidieť ako príležitosť pre Slovensko.

"Výroba elektromobilov predstavuje pre slovenský automobilový priemysel konkurenčnú výhodu. Nejasné signály však môžu viesť k strate podielu na významných trhoch, na ktorých majú slovenské automobilky zastúpenie," uzatvára rezort životného prostredia.

Zdroj: MŽP / foto: cz.depositphotos.com