Informácie o „novej“ posile priniesol Tydeník Policie. Audi RS6 C6 majú v službe od decembra 2018. Nového parťáka vyfasovali dopraváci zaradení na Oddelení cestného dohľadu na KRP Juhomoravského kraja. Takže ak sa často po oblasti susediacej so Slovenskom pohybujete a radi tomu dupnete, môžete mať za chrbtom naozaj silnú zbraň. 

Tento konkrétny kus bol vyrobený v roku 2009. Za 10 rokov svojho života má najazdených len 48-tisíc kilometrov. Pod kapotou je motor V10 s výkonom 580 koní, ktorý by ste našli aj v Lamborgini Gallardo. Spárovaný je so 6-stupňovou automatickou prevodovkou a samozrejmosťou je pohon Quattro. Maximálka 280 km/h znie na české cesty viac ako dosť. 

Najzaujímavejšie na tomto prípade je však niečo celkom iné. Ministerstvo vnútra ČR Audi RS6 pre svojich službu konajúcich policajtov nekúpilo. Ide o auto, ktoré prepadlo štátu. Ako to je možné? Auto bolo pred časom zabavené a žiadna iná  inštitúcia o neho neprejavila záujem. Tak si ho Polícia ČR prevzala a odovzdala krajským dopravákom. 

Autá si majiteľov nevyberajú. Ak by vedeli rozprávať, verte, že veľa z nich by len nadávalo. A nielen tie, ktoré poslúžili na spáchanie trestnej činnosti, alebo z trestnej činnosti pochádzali. Keď previnilec ide sedieť, často takto nadobudnuté statky prepadnú štátu, vrátane áut. 

Každopádne, ide skôr o ojedinelý prípad, kedy si policajti v našich končinách ponechali výkonné zabavené auto a ešte ho uviedli opäť do prevádzky, osadili do neho policajnú techniku a dali polepiť policajnými farbami. U nás, na Slovensku, mi nie je známe, aby sa niečo také niekedy stalo...

Avšak musím prízvukovať, že je to veľmi zdĺhavý proces. Zabavené auto je zvyčajne uložené po dobu, kým sa spor neskončí. Takže pokojne aj niekoľko rokov. Je preto otázne, či má pre štát zmysel dlho odstavené auto po ukončení všetkých úkonov opäť pripravovať na jazdu a ešte aktívnu službu, so všetkým, čo je k tomu potrebné. A to aj vzhľadom na fakt, že to je špecialita na cestách... Samotná bežná údržba týchto strojov nie je jednoduchá a lacná, čiže nemusí to byť efektívne vynaložené úsilie a prostriedky zo strany štátu.

MYSLÍTE SI, ŽE JE UVEDENIE DO SLUŽBY 10 ROČNEJ AUDI RS6 SPRÁVNE?
 • Určite áno ( 19% )

   

 • Áno, ale iba za predpokladu dobrého technického stavu ( 71% )

   

 • Nie, mali to vydražiť ( 8% )

   

 • Nie, mali to zošrotovať ( 3% )

   

Odpovedalo 343 ľudí  

Prečo o tom píšeme? Preto, lebo vo svete sú skôr známe prípady, kedy sa autá (aj obyčajné, aj luxusné a aj superšporty) skôr šrotujú, ako by sa opäť objavili na cestách, hoci aj v službe štátu. Tento v niektorých krajinách preferovaný spôsob je pre každého zmýšľajúceho človeka nepochopiteľný, avšak aj napriek tomu bežný. Čo si myslíte, spravili v Česku správne a múdro? 

Zdroj a foto: Tydeník policie