Na diaľničnej čerpacej stanici Slovnaft v Bratislave prebehlo oboznámenie zástupcov médií s touto novinkou a ja som bol pri tom. Čo vlastne ten EcoTank je a ako nám má pomôcť pri tak banálnej veci, ako je dopĺňanie kvapaliny do ostrekovačov?

Aktuálne môžete výdajné stojany EcoTank nájsť na Slovnaft čerpacích staniciach v Záhorskej Bystrici, v Pezinku na Šenkvickej ulici a v Bratislave na dvoch miestach (diaľničná čerpacia stanica Zlaté Piesky a na Prístavnej ulici).

Predstavte si situáciu. Počas cesty na diaľnici alebo hocikde na okresnej ceste sa vám minie kvapalina v nádobke na ostrekovanie čelného skla. V zimných mesiacoch je to dosť nemilá situácia. Prídete na čerpaciu stanicu doplniť palivo a popri tom si kúpite aj bandasku kvapaliny do ostrekovačov. Ak ju celú neminiete, bude vám bandaska robiť spoločníka v kufri.

Zľava: Rudolf Garan, výkonný riaditeľ EcoTank, Erik Wandracsek, manažér siete čerpacích staníc Slovnaft a Juraj Saktor, spoluautor myšlienky EcoTank.

Samozrejme, aj tento scenár je stále možný, avšak určite komplikovanejší, ako použitie výdajného stojanu EcoTank. Ten vám totiž umožní veľmi jednoduché doplnenie kvapaliny do nádobky za použitia bežnej tankovacej pištole. Zásobník je umiestnený logicky pri konci stojanu, teda v oblasti, kde obvykle zastavíte s prednou časťou vozidla.

Stačí tak len otvoriť kapotu a popri tankovaní paliva dotankovať kvapalinu do ostrekovačov. Je to jednoduché a rýchle. Maximálny možný prietok je na úrovni 4 až 5 l za minútu, čo postačí na doplnenie bežnej nádobky na ostrekovače počas tankovania plnej nádrže paliva. Pri pokladni už len zaplatíte za obe tekutiny (palivo aj kvapalinu do ostrekovačov) a môžete vyraziť ďalej.

Tankovacia pištoľ je naozaj úzka a zmestí sa do väčšiny hrdiel nádobiek.

Výhodou je tiež zníženie nákladov na balenie, teda plastové odpady. Používaním novej služby tak pomáhate aj životnému prostrediu. Čo sa týka kvapaliny, tá je dostupná podľa objednávok konkrétnej čerpacej stanice. Slovnaft v tomto prípade ponúka takzvanú strednú cestu, teda strednú kvalitu kvapaliny z 3 možných za lepšiu cenu, ako je kvapalina balená v plastoch. Konkrétna suma na diaľničnej čerpacej stanici Slovnaft na Zlatých Pieskoch bola pri predstavení služby na úrovni 1,19 € za liter. Aj tu je stanovený minimálny odber, konkrétne 2 litre.

Ak sa pýtate, ako to bude v zimnom období, nemusíte mať strach. V predstihu, už niekedy v septembri, bude kvapalina vymenená za zimnú s nemrznúcou prísadou, tá sa tiež bude líšiť od lokality. Na príslušnom stojane bude napísaná aj teplota, pri ktorej by mala kvapalina tuhnúť. Motoristi sa nemusia obávať ani penenia pri tankovaní, systém totiž funguje na princípe samospádu a v zásobníku je len čerpadlo na vyrovnanie tlaku. Zásobník je veľmi jednoducho inštalovateľný na hociktorý výdajný stojan, k svojej službe totiž potrebuje len napájanie 24 voltov.

Na výdajnom stojane vidíte prehľadne množstvo natankovanej kvapaliny aj presnú sumu.

Aktuálne môžete výdajné stojany EcoTank nájsť na Slovnaft čerpacích staniciach v Záhorskej Bystrici, v Pezinku na Šenkvickej ulici a v Bratislave na dvoch miestach (diaľničná čerpacia stanica Zlaté Piesky a na Prístavnej ulici). Do dvoch rokov plánujú systém rozšíriť po celom Slovensku a prípadné aktivity smerujú aj do zahraničia. Aký názor na to máte vy? Uvítate novinku, alebo radšej zostanete verní plastovým nádobám?