Toto je Tata Tiago s novým prívlastkom „.ev“. V Ázii ide o pomerne známy (3,8 metra dlhý) malý automobil vyrábaný už od roku 2016, ktorý aktuálne dostal elektrický pohon. Svojim zjavom asi neohromí, pre Európana však môže byť mierne šokujúca jeho cena.

Kým najlacnejší bežný elektromobil, teda Dacia Spring, stojí na našom trhu 19 tisíc eur, Tata si za základný model Tiaga.ev bude doma účtovať 849 tisíc rupií, čo je v prepočte približne 10 600 eur.

Zákazníci za tieto peniaze dostanú päťdverový hatchback poháňaný synchrónnym elektromotorom s maximálnym výkonom 75 koní a krútiacim momentom 114 Nm. To sú síce dosť skromné hodnoty, na druhej strane by sme nemali zabúdať, že ide o malé mestské mini a navyše Tata sľubuje, že z miesta na 60 km/h dokáže toto autíčko zrýchliť za 5,7 sekundy.

Ešte menej toho dokáže ponúknuť batéria Tiaga. V štandarde má kapacitu len 19,2 kWh, čo je ekvivalent približne 7,5 litra benzínu. Výrobca podľa indickej metodiky MIDC uvádza vcelku sebavedomý dojazd 255 kilometrov, ak by to ale v skutočnosti bola aj polovica či 150 km, na poskakovanie po meste by to stačiť mohlo.

Sympatické je, že vám Tata už od necelých 12 500 eur ponúkne síce rovnako výkonný model, ale s akumulátorom so zväčšenou kapacitou 24 kWh. V tomto prevedení by mal akčný rádius stúpnuť na 315 kilometrov, pričom vo vyšších výbavách už dostanete aj integrovanú nabíjačku s výkonom zvýšeným z 3,3 na 7,2 kW.

Tata bude na svoje nové batériové mini ponúkať záruku na 8 rokov alebo 160 tisíc kilometrov, pričom plne vybavené Tiago.ev neprekročí hranicu 14 800 eur a v cene máte diaľkové ovládanie klimatizácie či iných funkcií prostredníctvom mobilu, vzdialenú komplexnú diagnostiku, sledovanie polohy auta, audio s 8 reproduktormi či konektivitu Android Auto i Apple CarPlay.

Ak máte pocit, že je to príliš dobrá ponuka, aby bola pravdivá, tak áno, má to istý háčik. Za spomínaných 10 600 eur dostane tento model len prvých 10 tisíc zákazníkov, ale s ohľadom na čínsku konkurenciu nebude môcť byť následné zdraženie zásadné.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Tata