Dokonca aj negatívne odhady odborníkov hovoria o tom, že od roku 2028 bude vlastníctvo elektromobilu cenovo výhodnejšie, než alternatívy so spaľovacím motorom.

Do šiestich rokov má mať nedotovaný elektromobil rovnakú cenu ako benzínová konkurencia. Postupným vývojom budú dokonca elektromobily cenovo výhodnejšie oproti autám so spaľovacím motorom a to má byť bod zlomu. Obrovská popularita elektromobilov má odštartovať v 20. rokoch. Do roku 2040 má stáť elektromobil s veľkým dojazdom menej než 22 000 dolárov (v dnešných cenách). A 35% predajov budú tvoriť autá so zásuvkou, teda elektromobily a plug-in hybridy. Tvrdia to autori štúdie Bloomberg New Energy Finance(BNEF).


V najbližších rokoch majú prísť na trh autá s dojazdom  320 – 480 km v cenovej kategórii okolo 30 000 $. V Európe budú ceny o niečo vyššie. Konkrétne ide o Teslu Model 3, Nissan Leaf a Chevrolet Bolt. Ďalšie automobilky tiež investujú nemalé prostriedky do vývoja elektromobilov.

Predaj elektromobilov rastie raketovým tempom

Už v súčasnej dobe rastú elektromobily rýchlym tempom. Minulý rok narástol ich predaj o 60%. Ovplyvní to nejakým spôsobom ceny ropy? Samozrejme, že áno. Ekonómovia z Bloombergu vypočítali, že už v roku 2023 klesne denný dopyt po rope o 2 milióny barelov, len kvôli elektromobilom. V súčasnosti spotrebuje celý svet cca 90 miliónov barelov ropy denne. No pokles dopytu o 2 milióny barelov denne môže s trhom poriadne zamávať. A ceny budú mieriť ku dnu. Podobne ako v súčasnosti, aj keď dnešná situácia je spôsobená nadmernou ťažbou a prebytkom ponuky. Kartel OPEC pritom predpokladá, že elektromobily budú mať do roku 2040 podiel na trhu len okolo 6%. Bloomberg predpokladá až 35%. Aj keby boli odhady BNEF prestrelené stále pôjde o zásadný vyššie číslo, než predpokladá OPEC alebo ťažobné spoločnosti. Či už ropná kríza kvôli boomu elektromobilov nastane alebo nenastane, ropy má ľudstvo dostatok. Snáď desať rokov dozadu sa v médiách objavovali správy o tom, že ľudstvo vyčerpá do konca storočia svetové zásoby ropy a bude musieť prejsť na alternatívne palivá. Dnes už vieme, že to nie je pravda. Len so súčasnými zásobami ropy dokážeme fungovať ešte poriadne dlhú dobu. No za akú cenu?


Dokonca aj negatívne odhady odborníkov hovoria o tom, že od roku 2028 bude vlastníctvo elektromobilu cenovo výhodnejšie, než alternatívy so spaľovacím motorom. Zabezpečiť to majú stále klesajúce ceny batérií, ale aj ich väčšia kapacita. Rýchly príchod elektromobilov môžu urýchliť aj vládne dotácie (aj keď v niektorých krajinách ako Nórsko a Čína od nich začali postupne ustupovať). Masové rozšírenie elektromobilov však prinesie rôzne otázniky. Po prvé, budeme potrebovať veľké množstvo nabíjacích staníc. Silnejšiu distribučnú sieť a viac elektrární, ktoré by mali byť „zelené“. Pretože dobíjať automobily elektrinou z fosílnych palív veľký zmysel nedáva. V roku 2040 budú elektromobily podľa odhadu potrebovať 1900 TWh. To je 8% elektrickej energie, ktorú ľudstvo spotrebovalo v roku 2015.

A čo si o tom myslíte vy? Majú odborníci Bloombergu pravdu, alebo sú úplne mimo? Má vôbec zmysel predpovedať budúcnosť?


Zdroj: autoblog, bloomberg