Nesprávne verejné obstarávanie opäť odsúva veci spojené s diaľnicami. Nestalo sa tak prvýkrát.

Dôvodom bola sťažnosť jedného z uchádzačov, ktorý namietal proti nejasným súťažným podmienkam. Diaľničiari podľa jeho tvrdení neuviedli všetky dôležité okolnosti pre plnenie zmluvy a na vypracovanie ponuky. Uchádzač, navyše, uspel aj s námietkou proti vylúčeniu zo samotného tendra.

Aby toho nebolo málo, tak úrad dal za pravdu aj ďalšiemu uchádzačovi, ktorý namietal nevhodné podmienky v súťažných dokladoch. NDS zmätočne stanovila dĺžku poskytovania služby. Národná diaľničná spoločnosť ako obstarávateľ podľa úradu teda porušila zákonom stanovené princípy hospodárnosti, efektívnosti a transparentnosti.

Zdá sa, že verejné obstarávanie zo strany obstarávateľa nebolo 100% pripravené. Rok trvajúci tender si teda NDS môže zopakovať. Ďalší príklad povrchnosti, nekompetentnosti? Už sa ani neobávame, že áno... :(

Nechcem byť pesimistom, no podľa mňa budeme lepiť staré dobré známky aj v roku 2016 bez možnosti elektronickej alternatívy.

Tender obstarávateľ vyhlásil ešte v januári 2014. Rozhodovalo sa v ňom o zákazke vo výške 35 miliónov eur bez dane. Výber, evidencia a kontrola úhrady diaľničných známok by podľa odhadov mali dosahovať viac ako 50 miliónov eur. Kontrolný systém musí zvládať každodennú kontrolu 50 tisíc unikátnych vozidiel. Či NDS stihne do začiatku budúceho roka vyhlásiť, pripraviť a vyhodnotiť nový tender je veľmi otázne.

Prečítajte si aj: Elektronické diaľničné známky ešte nebudú. Lepiť budeme za rovnaké ceny