Ako uvádza EÚ, europoslanci podporili návrh zákazu predaja áut so spaľovacími motormi po roku 2035, hlasovanie však bolo tesné a zatiaľ nie je právoplatné. Posledné slovo budú mať členské krajiny. Ako uvádza mediálny portál EÚ, Európsky parlament návrh podporil, hlasovanie však bolo tesné. Za bolo 339 poslancov, proti 249 a 24 poslancov sa zdržalo hlasovania. Proti boli najmä poslanci z konzervatívnych strán, ktoré sa neúspešne pokúsili presadiť zmenu návrhu. Časť europoslancov sa pokúsila oslabiť návrh. Namiesto úplného zákazu prevádzkových emisií navrhovali ich 90-percentné zníženie do roku 2035, no neuspeli. Rovnako neúspešní boli Zelení, ktorí chceli termín zákazu presunúť už na rok 2030.

Zmeny žiadala aj najväčšia politická skupina v europarlamente – EPP. Žiadali, aby sa brala do úvahy aj uhlíková stopa súvisiaca s výrobou automobilu. Výrobcovia by mohli získavať „uhlíkové kredity“ za využitie syntetických palív (e-palivá) s technológiou zachytávania uhlíka alebo za vodík produkovaný z obnoviteľných zdrojov. Ani tieto návrhy však neuspeli.

Čo teraz? Rokovania s členskými krajinami

Plenárne hlasovanie Európskeho parlamentu neznamená finálne prijatie. Odsúhlasilo len pozíciu, s ktorou europarlament vstupuje do rokovaní s Radou, teda zástupcami členských krajín. Výhrady proti úplnému zákazu predaja zaznievali najmä z krajín s nižšou úrovňou príjmov a so silným automobilovým priemyslom, teda aj zo Slovenska.

zdroj: Euractiv