Zákonodarný zbor EÚ začína uvažovať nad povinným zavedením ďalšieho bezpečnostného prvku do nových áut. Je ním systém monitorovania zadných sedadiel, ktorý vodiča včas upozorní na prítomnosť dieťaťa na zadnom sedadle a zabráni tak prípadom, kedy vodič opustí auto a zabudne, že má na zadnom sedadle v autosedačke dieťa. Hoci sa podobné prípady pre mnohých javia ako absurdné, ich rýchlo pribúdajúce množstvo začína byť varovné.

Prípady zabudnutých detí na zadných sedadlách nie sú len doménou veľkých rodinných SUV. Ako ukazuje prax, deti sú roztržití rodičia schopní zabudnúť aj v malom kompakte.

Euro NCAP si na prítomnosť systému posvieti

Do hry sa vložila aj bezpečnostná organizácia Euro NCAP hodnotiaca bezpečnosť nových áut, Nielen pasívnu, ale aj aktívnu, vrátane bezpečnostných asistenčných systémov najnovšej generácie. Podľa jej vyhlásenia sú systémy monitorujúce zadné sedadlá pre posádku veľmi dôležité a od roku 2022 ich začlení do novej metodiky hodnotenia vozidiel. Nehovorí o ich povinnom zavádzaní do áut, vozidlá vybavené týmto systémom však budú od roku 2022 v celkových hodnoteniach bezpečnosti zvýhodňované.

EÚ sa myšlienka pozdáva

Na úrovni Európskej únie sa o povinnosti podobných systémov v nových autách momentálne diskutuje, myšlienka však nachádza pozitívnu odozvu, a tak nie je vylúčené, že ich povinné zavádzanie bude neskôr vynútené aj európskou legislatívou. Tento krok však zatiaľ nikto z Európskej komisie oficiálne nepotvrdil.