„V dnešnej dobe čelíme na ceste veľkému množstvu rušivých elementov.“

Neberte mobil do ruky

Žijeme v digitálnej dobe a mobil je už neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Za volant však nepatrí! Pokiaľ nejde o stav núdze, mobil rozhodne do rúk vodiča nepatrí. Ideálne je odložiť ho mimo dosahu a znížiť tak pokušenie stále doň ťukať. Predstavuje totiž obrovský zdroj nepozornosti, čo môže veľmi rýchlo viesť k dopravnej nehode. 

Cieľ jazdy zadajte vopred

Niekedy si okolnosti vyžadujú zmenu cieľa počas jazdy, no v prípade, že nejde o rutinnú cestu, skúste nastaviť cieľ jazdy v GPS vopred, a nie počas šoférovania. Znížite tým tak stres, ako aj nepozornosť. Koncentrácia vodiča na zadávanie adresy alebo skúmanie mapy počas jazdy masívne znižuje jeho sústredenie na vedenie vozidla a vnímanie premávky.

Výber hudby

Vyberanie hudby je taktiež jedným z rušivých elementov počas šoférovania. Skúste si preto doma vytvoriť playlist do auta. Nebudete tak musieť počas jazdy scrollovať medzi stovkami pesničiek a hľadať „tú pravú na cestu“.  

Raňajky za volantom

Občas nám nezazvoní budík alebo len nestíhame počas dňa. Prázdne brucho sa preto rozhodneme nasýtiť za volantom. Či ide o raňajky alebo obed, auto nie je reštaurácia. Okrem toho, že riskujete zašpinenie interiéru a mastný volant, klesá aj vaša obozretnosť. 

Pri dlhých cestách robte prestávky

S časom stráveným za volantom klesá naša pozornosť, hlavne ak ide o jazdu po diaľnici. Je preto lepšie robiť si prestávky a dať si kávu alebo si len ponaťahovať nohy. Radšej prísť o 15 minút neskôr, ako zaspať za volantom. 

Mnoho dopravných nehôd sa skončí len „zničenými plechmi“, niektoré však majú vážnejšie následky. Pozornosť za volantom je veľmi dôležitá a aj keď ste akokoľvek skúsený vodič, nemali by ste sa zbytočne rozptyľovať.