Víťazstvo JLR v Číne sa považuje sa dôležitý medzník v oblasti ochrany duševného vlastníctva. 

Landwind X7 nebol tak honosný, ako jeho vzor. Mal slabšie motory a ani interiér a výbava, či spracovanie neboli rovnaké. Avšak pozor. Zatiaľ čo Range Rover Evoque stál na začiatku 425 000 yuanov, Landwin len 120 000. To je hlboko menej ako tretina. 

Potom prišiel r. 2016. Svetom obletela správa, že JLR sa ide súdiť aj napriek tomu, že väčšina automobiliek si už zvykla na kopírovanie ich modelov v Číne. Ich konanie by sa dalo prirovnať k rezignácii, keďže si boli vedomí, že obhájiť práva duševného vlastníctva je beh na dlhé trate. Ale to sa týmto rozsudkom možno zmení...

Informácie o tom, že čínsky súd rozhodol v prospech automobilky Land Rover, obletela svet. Medzi modelmi Range Rover Evoque a Landwind X7 bolo identifikovaných päť spoločných rysov, ktoré Landwind odkopíroval, a teda je zameniteľný s originálom, To koniec koncov znamená, že jeho produkcia musí byť okamžite ukončená. Pre európskeho výrobcu to je teda jasný úspech. A teoreticky aj možný precedens. Prečo? Jednoducho preto, lebo tamojšie súdy vo veľkom chránia čínskych výrobcov. 

Zatiaľ to znie dobre nie? Avšak Číňania neostali spať na vavrínoch. V priebehu výroby priniesli pred pár rokmi modernizáciu, ktorou sa model opäť o trochu líši, čo môžete vidieť na priložených fotkách. Vo videu je kus pred modernizáciou. A teraz pozor. Na modernizáciu sa vraj rozhodnutie nevzťahuje. Každopádne je to prvá lastovička pre automobilky. Avšak všetci dobre vieme, že prvá lastovička ešte jar neznamená...

Svoje práva sa mimo automobilového priemyslu podarilo obhájiť dánskej hračkárskej firme Lego po tom, čo čínsky súd zistil, že ich domáci konkurent skopíroval svoje kocky a figúrky, ktoré predával pod značkou Lepin.

Zdroj: Pravda, The Guardian

Foto: motor1.com