Iste, keby bolo keby... Je zrejmé, že dane platiť treba. No mali by byť adekvátne. 57% daň z benzínu adekvátna určite nie je! Pre porovnanie, na liter nafty je u nás daň 40,6%.

Koľko by ale stálo palivo ak by sme neplatili žiadne dane? Dňa 20.7. stál podľa štatistík EÚ benzín v SR 1,38 €/liter. Nafta stála 1,17 €/liter. Ak od cien odpočítame dane výsledkom je 0,58 € za liter benzínu a 0,57 € za liter nafty. Čo by to znamenalo v porovnaní s okolitými štátmi EÚ? Zrazu by sme mali druhý najlacnejší benzín hneď po Českej republike. U našich západných susedoch by stál benzín bez dane 0,54 €/liter. V porovnaní s celou EÚ máme 5. najlacnejší benzín. Cena nafty skončila na 13. mieste. Takže, ak budeme nabudúce nadávať na vysoké ceny palív nemôžu za to pumpári ani rafinérie, ale politici. Zákonodarcovia určujú výšku daní, ktorá je na Slovensku v prípade benzínu naozaj nadsadená a nie len my na to dlhodobo upozorňujeme. Je predsa choré, že v Rakúsku natankujete lacnejšie, než u nás. Kúpyschopnosť obyvateľstva nemá zmysel ani spomínať.

Najdrahšie tankujú v Británii

Len pre zaujímavosť najdrahšie palivá nakupujú vo Veľkej Británii. Vodiči platia 1,68 € za liter benzínu a 1,70 € za liter nafty. Najlacnejší benzín natankujete v Bulharsku, v prepočte len za 1,18 €/liter. Najlacnejšiu naftu nájdete prekvapivo v najbohatšom štáte EÚ, v Luxembursku. Vodiči tam platia len 1,05 €/liter. Priemerné ceny palív v EÚ boli k dátumu 20.7.2015 nasledovné: benzín 1,50 €/liter, nafta 1,27 €/liter.

Takže, ak budeme nabudúce nadávať na vysoké ceny palív nemôžu za to ani tak pumpári či rafinérie, ale najmä naši skvelí politici.
Ceny palív bez dane

Ceny benzínu v EÚ 13.7.2015 (Zdroj: EC)

Ceny palív bez dane

Ceny nafty v EÚ 13.7.2015 (Zdroj: EC)

Zdroj: ec.europe.eu