Trochu zvláštna logika, ale určitý zmysel to pravdepodobne dáva. Spoločnosť JATO Dynamics totiž zverejnila štatistiky európskych predajov nových áut za marec 2021. A z nich jasne vidieť posilňujúcu dominanciu áut zo segmentu crossoverov a SUV. Kým pred dvomi rokmi im patrilo 36,8 % trhu, o rok neskôr 39,9 % a dnes až 44,8 %. Popularitu crossoverov však treba vidieť v širších súvislostiach, výrazne im totiž dopomohli samotné automobilky vyraďujúce tradičné segmenty z ponuky.

Podiel SUV na celkových predajoch tvorí nové rekordy.

Pomohli im aj elektromobily

Ďalším faktorom súvisiacim s popularitou je aj rastúca obľuba elektrických a hybridných modelov. Mnoho z nich je totiž typu SUV či crossover. Mimochodom, kým v roku 2019 mali elektrické a hybridné autá podiel na predajoch len 4 %, dnes je to už štvornásobok (16 %). „Úspech elektromobilov a SUV je dobrým indikátorom toho, že spotrebiteľský dopyt sa čoskoro zameria na pripravované modely elektrických SUV,“ povedal na adresu rastúceho podielu elektromobilov Felipe Munoz, globálny analytik spoločnosti JATO Dynamics.

Elektromobily sa derú stále viac dopredu. Naftovým autám podiel pomaly klesá.

Viac, ale stále málo

Ak sa pozrieme na medziročné porovnanie celoeurópskych predajov v marci 2021, v porovnaní s marcom 2020 došlo k nárastu predajov o 63 %, lenže si treba uvedomiť, že marec 2020 bol extrémne slabý. Celkové predaje sú dnes niekde na úrovni roka 2013, čo považuje JATO Dynamics stále za veľmi nízku úroveň.

zdroj: JATO Dynamics

Elektrický crossover je pravdepodobne obchodne úspešná koncepcia budúcnosti.