Aktivisti sčasti dosiahli svoj cieľ

Výsledok? Na viedenskej Schüttelstraße v štvrti Leopoldstadt uviazli ľudia v autách a aktivisti spôsobili dopravný chaos v čase, kedy sa ľudia presúvali do práce či za inými povinnosťami.

Ako potvrdil zástupca aktivistov Florian Wagner, ich plánom bolo paralyzovať dopravu na východnej diaľnici A4 a prilepiť sa na cestu. Tento pokus však polícia včas zmarila, keďže sa na ekologických aktivistov dokázala pripraviť. Polícia nás čakala na mieste zásahu, ale dve z troch blokád boli úspešné,“ hlásili na sociálnych sieťach.

Protesty aktivistov už trvajú dlhšie. Nižšie nájdete video, ktoré zdieľala "Posledná generácia" včera - neznámemu mužovi na ňom očividne praskli nervy a rozhodol sa urobiť poriadok vlastnými silami. V druhom videu, ktoré nájdete ďalej v článku, vidno profesionálny zásah polície. Aj tieto dva videozaznámy ukazujú, prečo je dôležité ponechať zákrok na políciu, ktorá je na podobné situácie pripravená. Protesty aktivistov však, chtiac či nechtiac, žiaľ bičujú emócie aj na strane bežných ľudí.Nahnevaní na vládu

Združenie Posledná generácia obviňuje rakúsku vládu z toho, že nemá pod kontrolou situáciu ohľadom klimatickej zmeny. „Pokojne sa staviame na odpor, aby sme ochránili našu schopnosť prežiť,“ uvádzajú. To však nekorešponduje s realitou, kedy sú ich protesty čoraz viac cielené na to, ako obmedziť život bežných ľudí a demonštrovať tak potrebu zmeny.

Aktivisti okrem iného žiadajú od politikov, aby presadili maximálnu rýchlosť 100 km/h na diaľnici namiesto dnešnej 130-ky. Zároveň chcú dosiahnuť verejný prísľub, že nepribudnú žiadne nové projekty v oblasti ťažby zemného plynu a ropy vrátane úplnej stopky pre takzvané frakovanie (ťažobná technika).

Pozrite si video zo zásahu polície nižšie:Zdroj: Exxpress.at / Foto: Letzte Generation