Mnohí výrobcovia aj legislatíva už nad spaľovacími motormi zlomili palicu. Európou sa valí vlna elektromobility a elektrifikácie áut so spaľovacími motormi, pričom mnohé európske krajiny už dnes nahlas proklamujú, že v horizonte niekoľkých rokov zakážu predaj nových áut so spaľovacími motormi. A aj keď je v tom trochu neporiadok a zle sa interpretuje pojem „auto so spaľovacím motorom“ (ide aj o hybridy a plug in hybridy, či len o mild hybridy? Či?), isté je, že spaľovacie motory sa dostali do pozície neželaného zla, ktoré treba okamžite poslať do minulosti. Niekoľko automobiliek a konštruktérov je však iného názoru. Patrí k nim aj Jason Fenske, ktorý vidí v zdokonaľovaní spaľovacích motorov cestu. Ako totiž sám upozorňuje, budúcnosť spočíva v niekoľkých druhoch pohonov, ktoré sa budú navzájom dopĺňať. Len elektromobilita nás určite nespasí.

Výhody z oboch svetov

Ako hovorí Fenske, naftový aj benzínový motor majú svoje plusy a mínusy. Riešením je spojiť obidva druhy motorov do jedného agregátu a vyťažiť z neho maximum. Ak ste si hneď spomenuli na Mazdu a jej agregát Skyactiv-X, Fenske na to ide inak. Aj Skyactiv-X je v podstate akýsi technický kompromis, ktorý musí byť prispôsobený spaľovaniu benzínu pri vysokej kompresii. Jason Fenske ide ešte ďalej a prichádza s agregátom, ktorý bude prispôsobený na spaľovanie oboch druhov palív. Ak to teda bude z hľadiska priebehu výkonu a emisií výhodnejšie pre benzín, bude spaľovať benzín, ak bude lepší naftový princíp, agregát prejde na spaľovanie nafty. Technicky, materiálovo aj z pohľadu dimenzovania bude musieť byť samozrejme navrhnutý na obidva druhy palív, čo so sebou prináša určité obmedzenia (hmotnosť, zástavbové rozmery, viac komponentov), Fenske však tvrdí, že to výhody takéhoto motora bohato vyvážia. Ako asi správne tušíte, v aute budú musieť byť dve palivové nádrže a užívatelia budú na čerpacích staniciach tankovať obidve palivá.

O technických detailoch Fenske zatiaľ mlčí, tvrdí len to, že je to realizovateľný nápad a nie je nič, čo by jeho postaveniu stálo v ceste. Prerazí jeho myšlienka? Uvidíme, každopádne je akákoľvek iniciatíva na poli spaľovacích motorov vítaná.

zdroj: Motor Authority, Engineering Explained