V prvej fáze 270 stacionárnych radarov

Rýchlosť na slovenských cestách a iné priestupky ako prejazd na červenú či nezastavenie na značke "stop" budú kontrolovať stacionárne radary, ktoré na vybraných miestach rozmiestni štát. V prvej fáze sa počíta s tým, že takýchto radarov bude 270. Policajný prezident by chcel presvedčiť vládu, aby do radarov išlo ešte viac peňazí a ich počet by sa časom podľa plánov polície zvýšil na rovnú tisícku.

Radary zaplatíme z peňazí na plán obnovy. Ide o peniaze z Bruselu, teda spoločné európske peniaze na investície, na ktorých sa krajiny EÚ dohodli v dôsledku silného poklesu ekonomiky v čase po vypuknutí koronakrízy.

Nové radary budú fungovať v plne automatickom režime, ako to poznajú motoristi zo zahraničia. Po porušení dopravných predpisov príde pokuta automaticky poštou bez toho, aby ju musela manuálne spracovať polícia alebo iný štátny orgán.

Stovky radarov a kamier na cestách plánovali na Slovensku už minulé vlády. Vtedajší plán ex-ministra Roberta Kaliňáka nevyšiel. Proti plánu sa postavila vtedajšia vládna SNS a projekt v roku 2016 po voľbách definitívne stopli.

Zdroj: Aktuality.sk