Zdá sa vám to ako vymyslený príbeh? Nie, toto je realita. Na slovenských cestách to zatiaľ nehrozí, na austrálskych je to však už od začiatku decembra 2019 skutočnosť. Problémy s nehodami, pri ktorých sa ako príčina ukázalo používanie mobilného telefónu počas šoférovania, vyústili v Austrálii do zavedenia sledovania vodičov kamerami pri cestách. Austrálsky minister dopravy Andrew Constance pritom trvá na tom, aby neboli o prítomnosti systému vodiči nijako informovaní. Údajne ide o moment prekvapenia. Svoje správanie obhajuje tým, že nejde o vyberanie peňazí, ale o bezpečnosť a zdravie ľudí.

Telefonovanie za volantom je veľkým problémom aj na slovenských cestách.

Odfotí, skontroluje a pošle pokutu

Systém uvedený do „ostrej“ prevádzky v decembri 2019 bol pred nasadením do služby testovaný celých 6 mesiacov. Momentálne monitoruje vodičov na vybraných úsekoch, pričom fotografie previnilcov preposiela ešte na kontrolu úradníkom. Tí následne rozhodnú, či systém skutočne odfotil vodiča, ktorý sa nevenoval šoférovaniu. Po overení a potvrdení, že šlo o priestupok, putuje pokuta poštou k adresátovi. Podľa predstaviteľov austrálskeho ministerstva dopravy bude systém prvé tri mesiace rozposielať len varovné listy s upozornením, potom však nabehne na plnohodnotnú prevádzku a začne s rozposielaním skutočných finančných postihov.

Aj v Austrálii sa vodiči za volantom občas správajú naozaj nezodpovedne. Systém automatického pokutovania to má eliminovať. 

Fotky sa nezneužijú

Štátny aparát vyvracia obavy zo zneužitia fotografií. Kamery síce fotia všetkých vodičov, no fotografie tých vzorných údajne do hodiny systém automaticky zmaže. Do 48 hodín sa následne zmažú aj fotografie tých, ktorých systém pošle na kontrolu úradníkom a tí následne vyhodnotia, že šlo o „planý“ poplach.

Myslíte, že by niečo podobné nemohlo fungovať na území EÚ? Technicky v tom žiadna prekážka nie je, ak sa teda jedného dňa upraví legislatíva, „austrálsky“ model s automatickým rozposielaním pokút môžeme očakávať aj na európskych cestách.

zdroj: abc.net.au, cnn.com