Ak audio systém vášho auta neponúka možnosť spojenia s telefónom a telefonovanie s bez použitia rúk máte niekoľko možností ako to "napraviť". Najčastejšie sa stretnete v podstate s troma možnosťami.

Head set

Ako v aute telefonovať bez pokuty? AutoKelly

Head set predstavuje najlacnejšiu možnosť ako telefonovať s voľnými rukami. V podstate ide o slúchadlá s mikrofónom. Pre použitie v aute je najvhodnejšie jedno slúchadlo s integrovaným mikrofónom a pripojením na telefón pomocou Bluetooth. Tento spôsob komunikácie je veľmi obľúbený napríklad u kuriérov. Môžu totiž telefonovať aj počas toho ako chodia okolo auta. Mínusom je, že musíte mať niečo v uchu a strážiť si nabitie prístroja. Niektorí výrobcovia nabíjanie head setu riešia pomocou držiaka pripojeného na zásuvku v aute. Takže ak slúchadlo momentálne nepoužívate môžete ho nabíjať. Dôležitým údajom je v tomto prípade maximálna dĺžka hovoru a doba počas, ktorej vydrží zariadenie v pohotovostnom režime. Podstatná je aj ergonómia. To znamená, aby vám slúchadlo nevypadávalo z ucha, prípadne vás netlačilo a podobne. V takom prípade by vás totiž jeho používanie omrzelo veľmi rýchlo. Ceny týchto zariadení začínajú už pri sume okolo 10 €.

Prenosná handsfree sada

Ako v aute telefonovať bez pokuty? AutoKelly

Do tejto kategórie patria zariadenia, ktoré sú primárne určené na použitie v aute, no nie sú tam namontované na pevno a nevyžadujú zásah do interiéru. Pri výbere prenosnej handsfree sady si dajte pozor najmä na jeho umiestnenie. Jeho vzdialenosť od vašich úst totiž výrazne ovplyvní ako vás bude osoba, s ktorou telefonujete počuť. Existujú zariadenia, ktoré pripojíte do 12V zásuvky v aute. Práve tie sú však pomerne ďaleko a kvalita prenášaného zvuku potom pokrivkáva. Oveľa obľúbenejšie sú zariadenia, ktoré pripnete na slnečnú clonu. Ich výhodou je, že sú v podstatne lepšej pozícii, vzhľadom k vodičovým ústam. Keďže sú väčšie ako slúchadlo, môžu mať aj väčšiu batériu a tým pádom aj väčšiu výdrž. Nie je výnimkou, že tieto zariadenia ponúkajú možnosť pripojiť viac telefónov súčasne, alebo hlasové ovládanie. Ich cena začína na hranici 30 €. Za kvalitnejšie prístroje však zaplatíte aj viac ako 70 €.

Zabudovaná handsfree sada

Ako v aute telefonovať bez pokuty? AutoKelly

Z hľadiska kvality zvuku, ale aj ponúkaných funkcií a užívateľského komfortu je najlepším riešením zabudovaná handsfree sada. Jedným z problémov pri dodatočnej montáži je zásah do pôvodného interiéru. Druhým argumentom proti by mohla byť cena. Inak majú tieto zariadenia oproti predošlým viacero výhod. Sú napájané z elektrického systému auta, takže sa nemusíte starať o ich nabíjanie. Sú napojené na audio systém auta, čo znamená lepší zvuk pre vás, ale aj napríklad automatické stíšenie rádia počas hovoru. Tieto zariadenia majú samostatný mikrofón umiestnený v blízkosti vodičových úst (hore na A-stĺpiku, na slnečnej clone, alebo v okolí vnútorného spätného zrkadla). Zabudované hadsfree sady ponúkajú aj pokročilé funkcie ako načítanie telefónneho zoznamu, prácu s SMS správami, alebo prehrávanie mp3 z telefónu. Ceny takýchto zariadení začínajú od približne 120 €. K sume si však pripočítajte aj cenu za montáž v odbornom servise.