Diaľnicu D3 chcú zaplatiť z európskych peňazí z Bruselu

Jednou zo zastávok štátnej tajomníčky Denisy Žilákovej na jej pracovnej ceste bolo Operačné centrum v tuneli Horelica, ktorý je v polovičnom profile otvorený už takmer 20 rokov a spolu s 6,4 km dlhým úsekom D3 tvorí obchvat Čadce. Aj táto návšteva vraj potvrdila absolútnu nutnosť dostavby chýbajúcich úsekov D3.

„Uvedomujeme si dopravnú záťaž, ktorou trpia tunajší obyvatelia, či už pri pravidelných presunoch za povinnosťami alebo aj priamo doma, keď im obrovská dopravná intenzita strpčuje každodenný život," povedala štátna tajomníčka Denisa Žiláková a doplnila: "Preto som navštívila Krásno nad Kysucou, kde plánujeme postaviť odstavné parkovisko, aby sme ľuďom uľahčili prestup na vlak. Pozrela som si, ako pokračuje modernizácia železnice od Čadce po štátnu hranicu, do ktorej tiež investujeme eurofondy."

S primátorom Čadce a ďalšími starostami vraj hovorili aj o možnostiach výstavby cyklotrás z Plánu obnovy, ktoré sú jedným z prvkov na zníženie počtu áut na tunajších cestách.

Mesto Čadca sa zapojilo do dvoch cyklovýziev z Plánu obnovy. V 1. výzve bolo mesto úspešné a vďaka tomu vznikne pokračovanie cyklocesty, ktorá prepája Rakovú – Čadcu – Oščadnicu a Krásno nad Kysucou. Druhý projekt na trojkilometrovú cyklistickú trasu medzi centrom Čadce a priemyselným parkom Podzávoz je vo fáze hodnotenia.

Žiláková však ubezpečuje, že diaľnica zostáva naďalej priorita. "Na ministerstve robíme maximum pre zrýchlenie výstavby chýbajúcich úsekov kysuckej diaľnice D3, na ktorú sú vyčlenené európske zdroje z Programu Slovensko,“ doplnila.

Zdroj: Ministerstvo dopravy SR / foto: FB skupina - Diaľnica D3