Dědeček už pred pojednávaním dobrovoľne polícii odovzdal cestovný pas a deklaroval, že sa nechce skrývať ani žiadnym iným spôsobom vyhýbať trestnému konaniu. Jeho syn podpísal čestné vyhlásenie, že otcovi neposkytne žiadne auto. Škoda Superb, ktorú šoféroval Dědeček, skončila po nehode nepojazdná.

Senát nepresvedčil

Súd však jeho argumenty nepresvedčili a napokon sa zhodol s prokurátorom v tom, že Dědeček by potenciálne na slobode mohol pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Za vzatie do väzby hlasovali dvaja členovia senátu, teda väčšina, jeden sa rozhodol opačne a svoj názor aj zdôvodnil: „Z môjho pohľadu išlo z obvineného strany o ojedinelý exces, ktorý mal tragické následky. Podľa môjho názoru by sa takéhoto konania už na slobode nedopustil.

Hoci bývalý športový funkcionár nebol nikdy súdne trestaný, na konte má iné dopravné priestupky – 16 za obdobie posledných jedenásť rokov. Polícia však Dědečka nikdy v minulosti neriešila pre alkohol za volantom, päť priestupkov však bolo za vyššiu rýchlosť. Tú prekročil aj v osudný večer – na mieste, kde je povolená rýchlosť do 50 km/h, išiel zhruba 100 km/h.

Po prvom rozhodnutí súdu, na základe ktorého bol prepustený na slobodu, Dědeček bez slova utiekol pred novinármi. O deň neskôr však poskytol rozhovor pre TV Markíza a TV JOJ. V ňom sa obvinený vodič ospravedlnil jednak rodinám obetí, ako aj za zbrklý útek zo súdu po vyhlásení rozhodnutia.

Policajt, ktorý zasahoval na mieste nehody, mal označiť správanie Dedečka za arogantné.

Alkohol nevie vysvetliť

Dědeček odmietol, že by sa správal agresívne na mieste nehody, o čom pôvodne písali viaceré médiá na základe informácií sprostredkovaných policajným zborom. Obvinený vodič naopak poukázal na to, že ho mali napadnúť bližšie nešpecifikovaní ľudia, ktorí sa nachádzali na mieste nehody. Podľa svedectva policajta, ktorý bol na mieste nehody, však vyplynulo, že Dědeček arogantný bol – súd mal výpoveď k dispozícii ako dokaz aj pri rozhodovaní o väzbe, píše denník Pravda.sk.

Dědeček v skoršom rozhovore pre slovenské televízie nebol schopný vysvetliť dôvody, prečo šoféroval pod vplyvom alkoholu. „Prišiel som len otvoriť kanceláriu, v ktorej som neplánoval byť. Bolo to, pretože moje dve kolegyne nemohli, ja som prišiel a tú situáciu som zle vyhodnotil,“ opisoval udalosti pred nehodou.

Práve návšteva kancelárie zavážila pri rozhodovaní odvolacieho súdu. „Obava z pokračovania (v trestnej činnosti, pozn. red.) tu je a je reálna. Podľa kritického dňa vieme z výpovedí svedkov, že on už doobeda vedel, že večer bude mať aktivity v práci,“ uviedla sudkyňa krajského súdu.

V krvi Dědečkovi namerali 1,69 promile alkoholu a jeho skutok prekvalifikovali na trestný čin všeobecného ohrozenia, takže mu teraz hrozí prísny trest: odňatie slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Tragická dopravná nehoda vyvolala širšiu diskusiu o tom, ako naložiť s rizikovým správaním vodičov, ktorý sadnú po požití alkoholu za volant. Politici diskutujú o riešeniach, medzi iným sa spomína sprísňovanie trestov pre vodičov, ktorí nafúkajú viac ako jedno promile, prípadne nasadenie technických zariadení, takzvaných alkoholových imobilizérov na kontrolu previnilcov.

Zdroj: Pluska, Aktuality, Pravda