Preteky na vrchol Pikes Peak prebiehajú už od roku 1916. Horská cesta na vrchol jedného z kopcov Skalnatých hôr v americkom štáte Colorado každoročne priláka množstvo divákov aj jazdcov v rôznych kategóriách.

Elektrický Volkswagen bude po viac ako 30 rokoch súťažiť na legendárnych pretekoch na vrchol Pikes Peak.

Azda najznámejšie (aspoň pre mňa aj najzaujímavejšie) je video z jazdy Ari Vatanena, ktorý na Pikes Peak jazdil Peugeotom 405 T16. Nezabudnuteľné video, v ktorom vodič musí používať jednu ruku na clonenie slnečných lúčov, naozaj stojí za pozretie.

Pred 30 rokmi to Volkswagenu nevyšlo, obráti sa karta na stranu šťastia tentokrát?

Volkswagen naposledy na tomto podujatí vystúpil presne pred 30 rokmi, v roku 1987. Vtedy dvojmotorový Golf druhej generácie s motormi 1,8 (jeden vpredu a druhý vzadu) takmer dokončil celú trasu, avšak pre problémy s pružením skončil dve zákruty pred koncom. Volkswagen sa tak posnaží vrátiť zašlú slávu a skúsiť to opäť, tentokrát s elektromobilom.

Pracujú na tom technici z Volkswagenu s divíziou VW Motorsport. Prvý elektromobil, ktorý vyhral všetky kategórie, prišiel do súťaže len nedávno, v roku 2015. Aktuálny rekord v triede elektrických prototypov je 8 minút a 57,118 sekúnd. Ten stanovil Američan Rhys Millen na trati dlhej 19,99 km. Počas nej musia jazdci vystúpiť o 1 440 metrov vyššie do nadmorskej výšky 4300 m.n.m. Čo myslíte, podarí sa Volkswagenu po viac ako 30 rokoch 24. júna 2018 prejsť cieľovou páskou s víťazným časom?

Dvojmotorový Golf druhej generácie takmer dokončil celé preteky, pokračovateľom bude elektromobil.