ORA je samostatná značka čínskeho koncernu Great Wall Motors, ktorý je okrem iného známy aj tým, že si z duševného vlastníctva iných automobiliek urobil trhací kalendár. V priebehu svojej existencie (od roku 1984) stihol skopírovať kde-čo a tento spôsob podnikania mu nie je cudzí ani dnes. Kým jeden z jeho najnovších SUV s názvom Haval Tank 300 vzdialene pripomína nový Ford Bronco, ORA Ballet Cat celkom nepokryto imituje pôvodný i novodobý Volkswagen Beetle.

ORA predstavila tento plagiát vlani na šanghajskom autosalóne ako koncept nazvaný Punk Cat a už vtedy bolo zrejmé, kde sa „copywriteri“ čínskej firmy nechali inšpirovať. Zástupcovia Volkswagenu pri tejto príležitosti len formálne oznámili, že „vec vyšetrujú“ a „vyhradzujú si právo podniknúť nevyhnutné právne kroky“. Ako sa ale ukazuje, v prvom kole na celej čiare víťazí Great Wall.

Firma totiž oznámila, že marci štartuje predaj sériového auta, ktoré medzičasom dostalo meno Ballet Cat a asi by sme mali dodať, že ide o výlučne batériami poháňané vozidlo.

ORA, zameraná svojimi produktami predovšetkým na ženské publikum, prezentuje svoju novinku ako päťdverový hatchback s retro dizajnom a samozrejme odkazy na svetoznámu európsku predlohu nečakajte. Ešte neuveriteľnejšie ale je, že si mal Great Wall podať podľa čínskych médií patent na tvar tohto auta na Úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo a údajne ho mal i získať, nám sa ho ale na príslušnej stránke nájsť nepodarilo (čo neznamená, že sa tak nestalo).

4,4 metra a skoro 1,8 tony

Ballet Cat by mal mať v produkčnej verzii dĺžku 4401 mm, šírku 1880 mm a výšku 1633, pri rázvore náprav 2750 milimetrov. O pohon predný kolies sa má starať jeden elektromotor s maximálnym výkonom 171 koní a najvyšším krútiacim momentom 250 newtonmetrov, pričom pri pohotovostnej hmotnosti až 1780 kg má byť čínska napodobenina schopná rozbehnúť sa na 155 kilometrov za hodinu.

Auto v medzičase dostalo namiesto kruhových predných svetlometov čosi, čo svojim tvarom pripomína zadné združené svetlá z pôvodného Chrobáka z konca 60. rokov, čím sa tvorcovia modelu Ballet Cat zrejme snažili rozbiť to okaté plagiátorstvo. V skutočnosti však ORA zamaskovala skopírovaný dizajn asi ako keď sa Superman snažil zmeniť na Clarka Kenta.

Podľa aktuálnych informácií by sa tento elektromobil mal začať predávať 30. marca za ceny od 150 do 200 tisíc jüanov, teda v prepočte za 21 až 28 tisíc eur. Za tieto peniaze zákazníci dostanú akumulátory s kapacitou 48 alebo 59 kWh, čo je ekvivalent zhruba 18 až 23 litrov benzínu a dojazd má prekročiť v prípade druhého variantu 500 kilometrov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 11 obrázkov

zdroj: Carscoops