Autá prechádzajú neustále zlepšovaním. Niektoré zmeny a objavy síce nie sú tie správne, alebo potrebné, no občas sa objaví inovácia, ktorá skokovo zmení úroveň nejakej oblasti. Pri pohľade na vývoj sedadiel v aute však o veľkých zmenách za posledné desaťročia nemôže byť reč. Preto je celkom veľkým prekvapením najnovší počin Lexusu. Ten prezentuje inovatívne sedadlá s názvom Kinetic. Vyzerajú ozaj skvelo a hitech, čo poviete?

Jednoduchá konštrukcia sedadla zabezpečuje aj nízku hmotnosť. Ďalšou výhodou je, že v takýchto sedadlách sa nespotíte.

Sedadlo Kinetic nemá látkové a ani kožené čalúnenie. Namiesto toho tu nájdeme oporu v tvare pavúčích vlákien. Sedák aj operadlo je teda pružné, čo spôsobuje mierne pohyby. Dôvodom je samotná funkcia chrbtice, ktorá pri pohyboch stabilizuje hlavu. Lexus navrhol sedák a operadlo tak, aby sa v ňom mohlo telo voľne hýbať pôsobením hmotnosti pasažiera a externých síl (pridávanie, brzdenie, zatáčanie). Sedadlo Kinetic v súčinnosti s chrbticou pomáha stabilizovať pohyb hlavy spôsobený pohybom vozidla, zorné pole tak zostáva v pokoji a vodič môže jazdiť precíznejšie.

Sedadlo Kinetic stabilizuje pohyby hlavy pri jazde

Pavúčí vzor tiež pomáha rovnomernejšie rozložiť hmotnosť tela a sedadlá majú tak byť podľa výrobcu komfortnejšie pri dlhých cestách. Mimochodom, sedadlo vyrobili z ekologických materiálov, na ktorých sa telo nešmýka. Jednoduchá konštrukcia sedadla zabezpečuje aj nízku hmotnosť. Ďalšou výhodou je, že v takýchto sedadlách sa nespotíte. Otázkou je, že či mysleli konštruktéri aj na prípadné vyhrievanie.

 

Lexus prinesie sedadlo Kinetic na autosalón v Paríži. Prídu podobné sedadlá aj do sériovej výroby? To zatiaľ netušíme.


Zdroj: carscoops