Z PRO AM do PRO

Už piatkové tréningy v Spielbergu naznačili silu posádky českého tímu. Banskobystričan sa vyznamenal v prvom voľnom tréningu najrýchlejším časom. Aj v sobotňajšej kvalifikácii nadviazal na svoju rýchlosť a v konkurencii 21 áut si vybojoval aj na mierne mokrej trati 6. miesto. Tím sa po tomto výsledku rozhodol štartovať vo vyššej kategórii PRO namiesto PRO AM. Dvadsaťpäťročný jazdec sa tak postavil na štartový rošt 70-minútových pretekov s novou výzvou.

Skvelý tímový úspech

"Štart bol trochu chaotický, ale napriek tomu som si v prvom kole polepšil o jednu pozíciu. Skupinka prvých šiestich áut sa držala pohromade, takže som mal po celý čas pred očami šancu na pódiové umiestnenie. Zvolili sme správnu stratégiu, keď sme môj zajazdený úsek predĺžili. Súperi zamierili do boxov a z voľnej trate pred sebou som mohol vyťažiť maximum," pochvaľoval si Gonda pohotovú reakciu tímu. Aj vďaka hendikepu niektorých konkurentov po umiestneniach v predošlých pretekoch (pravidlá stanovujú časové navýšenie zastávky v boxoch) sa BMW M6 GT3 vrátilo na trať na 2. mieste. Za jeho volantom už sedela Visserová. V závere odolala útokom lídra šampionátu McLarenu a pri prvom štarte brnianskeho tímu v novej sezóne v GT Open ustrážila druhé najvyššie pódiové umiestnenie.

Rišova stíhacia jazda

V nedeľu si jazdci prehodili poradie, kvalifikáciu odjazdila Visserová a odštartovala aj v pretekoch. Podľa pravidiel mala dvojica za druhú priečku zo soboty 10-sekundový hendikep, čo trochu skomplikovalo ambície na zopakovanie sobotňajšieho pódia. Sen sa začal ešte viac rozplývať po štarte z 10. miesta. Debutantku v aute kategórie GT3 súperi v prvej zákrute vytlačili a stratila tri pozície. "Strategicky sme vyskúšali ,undercut‘, takže som si sadol do auta už na začiatku okna na výmenu jazdcov. Zapol som stíhací mód a poriadne si zapredbiehal. Manévre som sa snažil vybaviť zakaždým čím skôr, aby sme strácali čo najmenej času," opísal Gonda svoje ťaženie, ktoré napokon stačilo na 7. miesto.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Oceňuje, že si dokázal držať dobrú pretekovú rýchlosť a stratu na pódium stiahol na necelé štyri sekundy. "Keby sme mali k dispozícii ešte pár kôl, boli by sme ešte vyššie. V BMW M6 GT3 som sa počas celého víkendu cítil skvelo, tím Šenkýř Motorsport pracoval ako hodinky. Maximalizovali sme všetky naše šance a príležitosti. Úvodné preteky tejto významnej spolupráce a projektu s BMW Motorsport dopadli excelentne," neskrýval nadšenie Gonda.

Vydarený úvod  je najlepšou motiváciu do ďalších pretekov International GT Open. Seriál pokračuje na slávnom britskom okruhu Silverstone 7. - 8. septembra.