Sledujem to kvôli kolegovi, ktorý má o dotáciu na elektrické auto záujem. Popíšem vám jeho priebeh nadšenia a sklamania. Veď sme predsa na Slovensku, prečo by tu niečo malo a mohlo fungovať hneď na prvýkrát, však? Kolega sa rozhodol pre kúpu elektromobilu aj kvôli dotácii. Pred prvým kolom podávania žiadostí sa telefonicky, pre istotu, pýtal viacerých kompetentných ľudí, ako to bude prebiehať. Všetci ho ubezpečili, že dotácie dopredu nie sú "rezervované" pre "našich" ľudí. A po skúsenostiach z prvého kola ho tiež ubezpečili, že server je na nápor po začiatku zverejnenia žiadostí o dotáciu pripravený...

Ale kdežééé, veď sme na Slovensku

Ja som si v duchu hovoril, že niečo sa asi pokazí. Ide to na Slovensko až príliš jednoducho (zverejniť výzvy, žiadosti o dotácie atď.). Nuž a nemýlil som sa. Keď som deň pred začiatkom podávania žiadostí kolegovi, zo srandy povedal: "Veď počkaj, server padne. Nepoznáš to, že sme na Slovensku?" A realita v stredu 11.12. bola presne taká!

Oznam webu, ktorý už po druhýkrát číta niekoľko tisícok záujemcov o ekologické auto...

Kolega sedel pred počítačom s otvorenou stránkou od 11:45. Presne na poludnie "refreshol" stránku a čuduj sa svete, stránka nebola dostupná. A keď sa po pár minútach objavila ako dostupná, nápis "Načítavam" neveštil nič dobré. Takže suma sumárum: "ževraj" pre technické zlyhanie IT systému, ako sa píše na stránke chcemelektromobil.sk, dotácie preložili. Po dovolaní sa na technickú podporu kolegovi odkázali, že sa to presúva na druhý deň, teda štvrtok, 12.12. opäť na pravé poludnie. Tak čakáme opäť...

Deň dva, znova nič

Opäť teda žhaví počítač a klávesnicu, otvára stránku asi hodinu pred daným časom a dozvedá sa, že pre technické problémy je otváranie žiadostí presunuté na pondelok, 16. decembra, taktiež na pravé poludnie. Z interných zdrojov som sa dozvedel, že sa v prvom kole, teda v stredu, podarilo niekoľkým šťastlivcom "naklikať" žiadosť, mali však používať staršie verzie internetových prehliadačov. Aby to bolo fér voči ostatným, tak ich museli z poradovníka vyhodiť a budú musieť opäť zabojovať v pondelok. Aké úsmevné, však?

Čo z toho vyplýva?

Nechcem hádzať vinu na niekoho, ani neviem, kto za to môže. Ale celkový dojem z toho je jasný. Je to také "slovenské". Dušovať sa, že všetko je v poriadku, na všetko sme pripravení, a až realita ukáže, aký je problém. Neviem. Som z toho znechutený, veď som to očakával, ale v kútiku duše som si myslel, že však sa dúfam všetci nebudú "dušovať" naprázdno. A to nehovorím o tom, že rezort hospodárstva sa rozhodol dotáciu navýšiť o ďalší milión eur. Takže to opäť možno osloví ešte niekoľko nerozhodnutých ľudí. Keďže za prvých pár minút server napočítal podľa vyjadrení 8-tisíc návštev, a v najlepšom prípade vystačí spomínaných 5 miliónov na tisíc záujemcov, prípadne 1 200 po navýšení, situácia sa môže opakovať. Alebo vzniknú nové, "nepredvídané" problémy? Takže len dodám, kto má o danú výzvu skutočne záujem, prajem vám lovu zdar. Budete ho potrebovať.