KEĎ PIJETE, AUTO NECHAJTE DOMA! Každý piaty vodič, ktorý spôsobí nehodu cez veľkonočné sviatky, má vypité.

Počas veľkonočných sviatkov sa uskutoční prvá z viacerých celoslovenských policajných akcií, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie vodičov o nebezpečenstve alkoholu za volantom. Tieto preventívne akcie v rámci projektu Deň zodpovednosti každoročne organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom, Oddelením bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR a Zelenou vlnou RTVS.

Dohľad zvýšia na frekventovaných križovatkách, nehodových miestach, úsekoch a tiež všade tam, kde bude predpoklad zvýšenej intenzity premávky

„Policajti sa budú zameriavať predovšetkým na porušenie tých pravidiel cestnej premávky, ktoré sú hlavnými príčinami vzniku dopravných nehôd. Ďalej na kontrolu dodržiavania najvyšších dovolených rýchlostí a dodržiavanie zákazu požívania alkoholu a iných návykových látok. Hliadky budú rozmiestnené tak, aby efektívne chránili slušných účastníkov cestnej premávky,“ uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ.

Zhon spôsobuje nervozitu a nesústredenosť vodičov, ale tiež aj chodcov, ktorí na priechodoch pre chodcov nerešpektujú svetelnú signalizáciu alebo prechádzajú cez cestu mimo miest na to určených. Rozptýlená pozornosť však môže mať v konečnom dôsledku fatálne následky. 

Aj pivovarníci cítia zodpovednosť

Keď piješ, auto ostane doma – je to najbezpečnejšie, ale aj najlacnejšie riešenie, ako sa vyhnúť nehodám a následným nepríjemnostiam.

„Ak plánujete počas veľkonočných sviatkov navštíviť rodinu, priateľov, či ísť na pondelkovú šibačku, kde sa nevyhnete konzumácii alkoholu, naplánujte si vopred spôsob, ako sa budete bezpečne premiestňovať: využite MHD, taxík, alebo choďte pešo. Ak ide na šibačku partia autom, je dobré dopredu sa dohodnúť, kto bude šoférovať a tým pádom bude piť len nealko,“ odporúča Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Zdroj: MINV, RTVS, FB Policia Slovakia