Netreba sa ale báť. Na vývoji nasledovníka Murcielaga makajú na plné obrátky. Dôkazom sú len pred pár dňami zverejnené info o agregáte, ktorý bude v novom type umiestnený. Prekvapujúce je, že info vypustila samá automobilka. Osobne ma to vcelku prekvapilo vzhľadom na to, že v takýchto prípadoch sa značky snažia jednotlivé parametre držať v tajnosti až do posledných chvíľ.

Lamborhini-engine-with-gearbox

Lamborhini engine with gearbox

Čo teda o motore vieme? V prvom rade ide o úplne nový motor a nie o takzvanú evolúciu motora známeho ešte z legendárnej Miury, ako tomu bolo doteraz. Nový motor s objemom 6,5 litra a 4 ventilmi na valec bude ponúkať výkon 525 kW (700 koní) pri 8 250 ot a krútiaci moment 690 Nm pri 5 500 ot.

Engine-gearbox-view2

Ako vidieť motor disponuje štvorma klapkami

Samozrejme, hodnotami výkonu a krútiaceho momentu sa nič nekončí. Použitie vesmírnych materiálov sa odzrkadlilo nielen v jeho celkových rozmeroch ale aj na hmotnosti. Uznajte sami. Hmotnosť len 235kg je pre V12 výborné číslo. K motoru neodmysliteľne patrí aj prevodovka. V tomto prípade sa jedná o úplne novú robotizovanú prevodovku ISR (Independent Shifting Rods), ktorá ma prekonať svojho predchodcu v rýchlosti radenia o 50%. Tak isto bude rýchlejšia, ako prevodovka e-gear použitá v modeloch Gallardo a to o 40%. To však nie je všetko. Snaha konštruktérov znížiť hmotnosť pokračovala aj pri prevodovke a ISR váži len 70 kg.

ISR-gearbox

ISR prevodovka

Na druhej strane po starom ostanú voliteľné režimy, v ktorých môže prevodovka pracovať. Tá bude ponúkať štyri rôzne režimy radenia a to : Strada (bežná prevádzka), Sport (troška dynamickejšia jazda), Corsa (okruhový režim) a automatický, ktorý sám rozozná štýl jazdy a podľa neho prispôsobí režim prevodovky . Ďalej pri automobile tohto kalibru nemôže chýbať “ego builder“ Launch Control. :-)

Lamborghini tiež vyjasnilo otázku týkajúcu sa názvu nového typu. Je koniec špekuláciam o tom, že nové Lambo sa bude volať Miura, alebo Jota. Ako to je vo zvyku meno zdedí po známom býkovi. Aventador je považovaný za najstatočnejšieho býka, ktorý kedy v aréne v Zaragoze vystúpil. Tiež je už známe definitívne miesto a čas kde bude Aventador predstavený. Stane sa tak na Ženevskom autosalóne.