„Táto hračka je elektrická“, hlása nápis na boku štandardne vyzerajúceho kabrioletu Mini, ktorý ale štandardný nie je ani náhodou. Britská značka vám samozrejme kabriolet predá. A môžete mať aj elektromobil. Ten sa však v tejto chvíli predáva len v klasickej karosérii ako trojdverový hatchback.

Automobilka chcela vedieť, ako sa budú zákazníci tváriť, keď im ukáže kombináciu oboch svetov, teda zhora kabrio, zdola batérie, a preto postavila v podstate unikát v jedinom exemplári, ktorý onedlho predvedie na zraze „Mini Takes the States“ v Spojených štátoch.

Karoséria jednorázovej novinky vychádza zo sériového Coopera S Cabrio, takže tu máme auto s dĺžkou 3863 mm, šírkou 1727 mm, výškou 1495 mm a rázvorom náprav 2495 mm. A po inštalácii techniky z elektrického súrodenca Cooper SE sa dokonca podarilo zachovať pôvodnú veľkosť batožinového priestoru s objemom skromných 160 litrov.

Predné kolesá poháňa elektromotor s výkonom 184 koní a krútiacim momentom 270 Nm, ktorý stačí na zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,7 sekundy. To je o štyri desatiny sekundy horší čas v porovnaní s hatchbackom, kabriolet má však o 140 kg vyššiu pohotovostnú hmotnosť. Maximálnu rýchlosť Mini neuvádza, predpokladáme ale, že je tiež elektronicky obmedzená na 150 kilometrov za hodinu ako u štandardného batériového modelu.

Pokiaľ ide o akumulátory, tie v Mini nejako zvlášť veľkú kapacitu nemajú. Hovoríme o maximálnej hodnote 32,6 kWh, pričom skutočne využiteľných je len 28,9 kWh, čo je ekvivalent približne 11 litrov benzínu. Podľa výrobcu, respektíve metodiky WLTP to stačí na 230 kilometrov, pre hatchback Briti uvádzajú 235 až 270 kilometrov.

To by bolo na dnešné pomery samozrejme dosť málo, týždenník Autocar však s odvolaním na svoje zdroje tvrdí, že sériové vozidlo postavené na základoch budúceho Mini by mohlo dostať oveľa väčší paket článkov. Hatchback 40 kWh a kabriolet dokonca 50 kWh a jeho akčný rádius by mal vďaka tomu poskočiť na 400 km. A kedy nový model dorazí? So premiéry novej generácie štandardného elektromobilu Mini (s rázvorom predĺženým o 40 mm) ostáva v tejto chvíli minimálne 18 mesiacov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

zdroj: Mini, Autocar