Ak si chcete cestu užiť naplno, príďte počas pracovných dní. Najmenej áut tu stretne skoro ráno, alebo neskoro večer. Pred návštevou Transfagarasanského priesmyku si overte, či je cesta prejazdná. Cesta je bežne uzavretá od októbra až do mája kvôli snehu.

Cestu dal postaviť rumunský diktátor Nicolae Ceausescu ako reakciu na inváziu Sovietskeho zväzu do Československa. Cesta cez Karpaty mala zabezpečiť rýchly presun vojsk v prípade sovietskej agresie. Hrubá stavba trvala 4 roky (1970 – 1974). Dokončovacie práce, ako kladenie asfaltu, trvali až do roku 1980. Oficiálne prišlo pri prácach o život 400 ľudí. Neoficiálne až stovky, náročné práce totiž vykonávali vojaci, ktorým chýbalo vzdelanie v stavebnej oblasti.


Cesta priťahuje fanúšikov kolies z celého Rumunska. Najmä cez víkendy je priesmyk plný áut, motoriek a bicyklov. Transfagarasan ponúka ohromné množstvo zákrut, väčšina z nich je otvorená a vidíte naozaj ďaleko dopredu. Na mnohých miestach však chýbajú zvodidlá. Na väčšine miest je povrch mimoriadne kvalitný. Ak si chcete cestu užiť naplno, príďte počas pracovných dní. Najmenej áut tu stretne skoro ráno, alebo neskoro večer. Pred návštevou Transfagarasanského priesmyku si overte, či je cesta prejazdná. Cesta je bežne uzavretá od októbra až do júna kvôli snehu.

Najlepšie cesty európy

Od októbra do júna je cesta bežne uzavretá kvôli snehu

Mark Truby, viceprezident komunikácie Ford Europe, prezradil, že cieľom novej série videí je zdieľanie „najlepších ciest skrz Európu s ľuďmi, ktorí milujú autá a jazdenie. Nie je to len zoznam pre petrolheadov, ale pre hocikoho, kto plánuje úžasný roadtrip.“


Sutcliffe bude bodovať každú z ciest v niekoľkých kategóriách. 

Hodnotenie cesty

10/10 zážitok
9/10 cestný povrch
6/10 dostupnosť (zo SR 700 - 1000 km)
9/10 pohostinnosť
10/10 scenéria
7/10 jedlo a pitie

Zdroj: carscoops