Zmena má nastať aj v periodicite vyhodnocovania pokút. Momentálne je systém nastavený tak, že vám pošle pokutu za každý deň bez jazdy s platnou e-známkou. Po novom má mať vodič mesiac na to, aby si mohol diaľničnú známku kúpiť. Ak tak neurobí, dostane ďalšiu pokutu. Sankcia môže prísť teda len raz za mesiac.

Systém bol nastavený absolútne neférovo a neprimerane podmienkam Slovenska,“ hovorí minister dopravy, Roman Brecely. Výška pokuty je 300 eur, nové vedenie ministerstva chce zníženie pokuty na polovicu, teda 150 eur (ak ju zaplatíte do 15 dní, zníži sa na 100 eur). Zmena má nastať aj v periodicite vyhodnocovania pokút. Momentálne je systém nastavený tak, že vám pošle pokutu za každý deň bez jazdy s platnou e-známkou. Po novom má mať vodič mesiac na to, aby si mohol diaľničnú známku kúpiť. Ak tak neurobí, dostane ďalšiu pokutu. Sankcia môže prísť teda len raz za mesiac. Za celý rok tak môže dostať teoreticky pokutu vo výške 1800 eur. Teda, pokiaľ nový zákon prejde parlamentom.

Prečo pokuty ešte stále nechodia?

„Národná diaľničná spoločnosť nekomunikuje s okresnými úradmi,“ hovorí minister. Dôvodom má byť to, že elektronický systém je v testovacej fáze. Hriešnici sa podľa všetkého pokute nevyhnú. Ministerstvo chce zákon nastaviť retrospektívne. Nové pravidlá tým pádom majú platiť aj pre hriešnikov, ktorí sa dopustili porušenia zákona od 1. februára 2016, odkedy je nový systém v ostrej prevádzke. „Všetci, ktorí sú od 1. februára dodnes v systéme a ktorí porušovali zákon tým, že ich vozidlá neboli vybavené elektronickou diaľničnou známkou, budú pokutovaní. Ale nie v periodicite 24 hodín, dostanú jednorazovú pokutu 150 eur,“ hovorí minister.


Zdroj: hnonline