Elektromobily majú ďalší veľký problém

Vyzerá to tak, že elektrické autá majú ďalší problém. Zatiaľ sa začína nenápadne, no mohol by vyústiť do nových pravidiel zakazujúcich parkovanie elektrických áut v podzemných garážach a uzavretých priestoroch nespĺňajúcich prísne bezpečnostné štandardy. Podobne, ako to majú autá s pohonom na LPG. O čo ide? O veľké komplikácie pri prípadnom hasení vozidiel vybavených trakčnými batériami. Všetko sa začalo požiarom odstaveného vozidla v parkovacom dome v bavorskom meste Kulmbach.

Šéfe, to neuhasíme

Je paradox, že požiar v parkovacom dome, ktorý celý sled udalostí pred piatimi mesiacmi odštartoval, spôsobil klasický VW Golf. Požiar sa však rýchlo rozšíril, pričom pohltil aj ostatné autá, medzi ktorými už nechýbali ani tie s trakčnými batériami. A ako sa následne ukázalo, bez prístupu potrebnej techniky bolo bezpečné zvládnutie požiaru takmer nemožné. Výsledok? Štrukturálne škody na budove, ktorej železobetónová konštrukcia prestala odolávať obrovskému teplu a škody za 195 mil. eur! Radnica mesta Kulmbach preto vydala vyhlásenie o zákaze parkovania elektrických a hybridných áut v podzemných garážach na jej území. Na jej stranu sa priklonili aj hasiči, pričom podobný krok už zvažuje viac nemeckých miest.

Záber z medializovaného požiaru Tesly v garážach v Číne. Príčinou tohto požiaru bola údajne porucha jedného z článkov trakčnej batérie auta. 

Nové pravidlá by znamenali jedno, parkovacie miesta v uzavretých priestoroch budú musieť spĺňať nové bezpečnostné štandard. Ak na ne nebudú prestavané aj súčasné parkovacie domy či garáže, prevádzkovatelia do nich nebudú môcť púšťať  LPG, elektrické a ani hybridné autá. A to je problém, mnohé inštitúcie totiž práve na takýchto miestach doteraz umiestňovali nabíjačky. Alebo je opatrenie mesta Kulmbach len výstrel do tmy? Odborníci si to nemyslia, považujú to skôr za začiatok nových pravidiel. Na rovnaký problém už pred časom upozornil aj Holandský inštitút bezpečnosti (IFV) a teraz sa k nemu pridáva aj niekoľko ďalších organizácií z Nemecka.

zdroj: CarBuzz