Nevypočítateľné nabíjanie veľkého množstva elektromobilov v ten istý moment začína robiť energetikom stále väčšie starosti. Zatiaľ ich je v prevádzke stále relatívne málo (EÚ dokonca neustále volá po znásobení ich predajov), no už teraz dochádza k situáciám, keď je v špičkách v sieti nedostatok energie alebo je jej spotreba tesne na hranici využiteľnej kapacity. Spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier (CDU) preto predložil návrh zákona, ktorý by energetickým spoločnostiam umožnil reguláciu nabíjania elektromobilov. A nielen tých, riadenie aktuálnej spotreby energie by sa týkalo aj tepelných čerpadiel a elektrického vykurovania na tzv. nočný prúd.

„Vyhladenie odberových špičiek“

Návrh zákona počítal s tým, že energetické spoločnosti môžu spotrebiteľom nariadiť nútenú dvojhodinovú pauzu zanesenú v paragrafe 14a pozmeneného Zákona o energetickom hospodárstve, ktorú tvorcovia nazvali „vyhladenie odberových špičiek". Po zverejnení návrhu sa však, najmä zo strany spotrebiteľov a organizácií zastrešujúcich elektromobilitu, okamžite zodvihla vlna odporu. Ministerstvo hospodárstva sa bráni a prostredníctvom svojho hovorcu odkázalo, že nejde len o myšlienkové hry niekoľkých úradníkov, ale že dôsledne vypracovaný návrh bol kompletne zverejnený na stránkach ministerstva a čakal na stanoviská dotknutých strán.

Zväz na ochranu spotrebiteľov (VZBV) ho okamžite označilo ako nepriateľský voči spotrebiteľom. „Čo oni nazývajú vyhladením špičky, je v skutočnosti bohužiaľ len vypnutie prúdu pre zákazníkov,“ konštatuje zasa Zväz automobilového priemyslu (VDA). A zároveň upozorňuje, že je to veľmi zlý signál pre majiteľov elektrických áut aj všetkých producentov elektromobilov. „Ministerstvo hospodárstva predložilo jednostranný návrh v prospech energetického hospodárstva, ktorý ohrozil akceptáciu elektromobilov,“ pokračuje v kritike VDA. Ministerstvo sa však bráni a hovorí, že návrh zákona je výsledkom dlhého a znaleckými posudkami podloženého procesu. VDA kontruje a hovorí, že prevádzkovatelia sietí nemôžu mať právo zákazníkovi jednoducho vypnúť prúd.

Nateraz je debata o spomínanom návrhu zákona bezpredmetná, spolkový minister hospodárstva ho totiž stiahol a čaká ho prepracovanie, v ktorom presne definujú, koho presne a za akých podmienok by mohli energetické spoločnosti na diaľku odpojiť. A hoci momentálne nič podobné nehrozí, ukazuje sa, že regulácii odberu množstva energie sa v budúcnosti obyvatelia EÚ určite nevyhnú. Otázna zostáva len forma, v akej sa nakoniec dostane do legislatívy.

zdroj: Welt am Sonntag, Handelsblatt