Zvislá dopravná značka: Zmenil sa vizuál, nie význam

Šoféri sú zvyknutí na to, že dopravné značky majú spravidla odlišný význam. Niekedy je rozdiel menší, inokedy priam priepastný. Čo však v situácii, keď majú dve značky rovnaký význam? A čo je dôvodom takéhoto stavu v Česku? V tomto prípade je reč o dopravnej značke „Okruh“.

Pôvodná verzia predstavuje štvorec s bielym podkladom a zeleným pruhom, takáto značka Slovákov v Česku nemá prečo zaskočiť. Napokon, v podobe informatívneho dopravného značenia sa s ňou môžu stretnúť aj na slovenských cestách. Niekedy je dopravná značka doplnená o rímsku číslicu (ak je okruhov v obci či meste viacero), upozorňuje český portál Autosalon.tv.

Značky vyznačujúce okruh v obci a zmenu smeru okruhu, ako ich poznáme na Slovensku. Zdroj: autoskola.sk

Čo sa týka novšej alternatívy (na hlavnom obrázku k článku), tu hovoríme o dopravnej značke taktiež s formátom štvorca s bielou šípkou s modrým, prípadne zeleným pozadím.

Na cestách sa s ňou v ČR stretnete od roku 2016. Do konca roka 2025 platí prechodné obdobie, kedy sú plnohodnotne platné obe verzie a následne od roku 2026 tá novšia, neprekvapivo, nahradí tú staršiu.

Vizuálne rozdiel medzi značkami zbadáte na prvý pohľad, no z hľadiska významu sa tieto dve zvislé dopravné značenia vôbec nelíšia. Odporúčame však poznať obe verzie a vyhnete sa tak zbytočnej neistote na cestách, keď sa vyberiete ku našim susedom do Česka.

Zdroj: Autosalon.tv