Čiastočné škody

Drvivá väčšina škodových udalostí sú čiastočné škody – nabúrané blatníky, oškreté nárazníky a odtrhnuté spätné zrkadlá. Havarijné poistenie nerozlišuje v takýchto prípadoch vek vozidla, škody prepláca v nových cenách, nahradí vám celú škodu do výšky ceny nového náhradného dielu mínus dohodnutá spoluúčasť. Tá sa však v niektorých moderných produktoch dá nastaviť na nulu, takže vám poisťovňa preplatí každú škodu.

Totálna škoda

V prípade škody, keď náklady na opravu prevyšujú trhovú cenu vozidla, dochádza k takzvanej totálnej škode. Vtedy sa v prípade staršieho vozidla ukáže jeho skutočná hodnota. Škoda Fabia s rokom výroby 2005 môže mať v skutočnosti hodnotu len napríklad 2000 eur. Od sumy sa ešte odpočítajú upotrebiteľné zvyšky, ako sú pneumatiky a šrot. Poisťovňa teda preplatí len túto sumu a predpokladá, že ste schopní si za túto sumu obstarať obdobné vozidlo. V takom prípade môžete byť z havarijnej poistky pri starom aute sklamaní. K totálnej škode však dochádza len v krajnom prípade.

Asistenčné služby

Moderné poistné produkty poskytujú rozsiahle asistenčné služby. Mne osobne sa opakovane stalo, že sa mi vybila baterka alebo som dostal defekt. Asistenčná služba sa o všetko postará a žiadna spoluúčasť sa neuplatňuje. Niekomu sa to môže zdať banálne, ale zostať s pokazeným autom na diaľnici v Taliansku a mať možnosť zavolať bezplatne odťah do servisu je na nezaplatenie. Tieto služby sú rovnaké pri nových aj starých vozidlách, navyše, pri starších už nemáte asistenciu od predajcu a kazia sa častejšie. O to viac ich oceníte.

Takto som ráno našiel staré auto na frekventovanej ulici. Poisťovňa všetko zaplatila.

Ceny poistenia pre staršie autá

Havarijné poistenie nie je drahšie pre staršie autá. Ako príklad uvádzam niekoľko príkladov, ktoré som si požičal zo staršieho článku.

VW POLO 6-ročné, všeobecná hodnota približne 5 000 €, ročné poistné od 217 €
FIAT DUCATO 5-ročné, všeobecná hodnota približne 8 000 €, ročné poistné od 334 €
RENAULT TWINGO 8-ročné, všeobecná hodnota približne 4 000 €, ročné poistné od 200 €
ŠKODA FABIA 6-ročná, všeobecná hodnota približne 7 000 €, ročné poistné od 330 €

Zhrnutie

Havarijné poistenie na staršie auto sa oplatí, sám som opakovane využil možnosť opravy menších škôd. Žijem vo veľkom meste, parkujem na ulici a stáva sa, že nejaký dobrák cestou zo záťahu oškrie zopár áut. Nevýhodou je akurát totálna škoda, keď vám havarijné poistenie veľmi nepomôže. Nie je ani pravda, že by bolo poistenie drahé, keď jeho cenu porovnáte s nákladmi na benzín alebo diaľničnú známku.

Budem sa tešiť na diskusiu, verím, že nie každý so mnou zdieľa pohľad na poistenie starých áut.

Autor: Martin Šimko Poistenie.sk