Inšpekcia Ministerstva vnútra stále žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní prípadu streľby na unikajúce auto v skorých raných hodinách z nedele 18. júna 2017 medzi obcami Hronský Beňadik a Nová Baňa.

Uplynul už nejaký čas od medializovanej policajnej naháňačky, v ktorej mladý vodič bez vodičského oprávnenia a navyše so zákazom činnosti (trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia) unikal pred policajnou hliadkou. Tá na zastavenie vozidla použila donucovacie prostriedky, ktoré zákon povoľuje. Pri udalosti však došlo k usmrteniu spolujazdca, ktorého zasiahla guľka z policajnej zbrane. Udalosť rozdelila Slovákov na 2 skupiny. Jedna časť viní vodiča – recidivistu, druhá časť policajtov. Ministerstvo vnútra SR žiada verejnosť o pomoc. Verejná výzva je naďalej aktuálna. Preto ak ste boli svedkom udalosti, neváhajte kontaktovať políciu. Každé nové zistenie, či detail pomôžu lepšie incident vyšetriť.

POLICAJTI BY MALI PRI PRENASLEDOVANÍ UNIKAJÚCEHO AUTA
  • Použiť všetky zákonné donucovacie prostriedky čím skôr ( 76% )

     

  • Vyčkávať a prenasledovať auto dlhšie ( 24% )

     

Odpovedalo 214 ľudí  

Taktika vykonávania služobného zákroku má stanovenú postupnosť. Použitie strelnej zbrane je pri služobnom zákroku tým posledným, čo policajt môže, resp. musí vykonať. Ak si myslíte, že tento problém riešime len na Slovensku, mýlite sa. Nižšie je video z nemeckej diaľnice. Policajti v ňom dlhšie prenasledujú Audi A5 sportback, ktoré uniká vo vysokej rýchlosti. Ťažko povedať, kedy a prečo naháňačka začala. Jedno je ale isté. Unikajúce auto vo vysokej rýchlosti ohrozuje okolitých účastníkov ľudí. Naháňačka končí ťažkou autonehodou s dvoma autami mimo cesty, jednou osobou mimo auta a poškodzuje autá v premávke, ktoré sú do kritickej situácie zatiahnuté. Použitie zbrane vo vysokej diaľničnej rýchlosti nie je možné a navyše ani bezpečné. Prečo? Skúste si v 130+ km/h vystrčiť z okna ruku. Aký je váš názor? Vyjadrite sa v ankete a diskusii.