Podobne, ako za azda všetky prehrešky a prešľapy na Slovensku, aj za tento motoristom hrozia naozaj neadekvátne vysoké pokuty. Konkrétne 165 € za chýbajúcu technickú a ďalších 165 eur za chýbajúcu emisnú kontrolu. Ak máte prepadnuté obe, spolu tak môžete poštou dostať pokutu až 330 eur! A je jedno, či vaše vozidlo (nie len auto) reálne jazdí, alebo je dávno a dlhodobo odstavené v garáži.

Typickí Slováci - všetko na poslednú chvíľu!

Ladislav Jelinek z Národnej asociácie staníc technickej kontroly hovorí, že väčšina motoristov si kontroly nechala na poslednú chvíľu. „Na STK-čkach sme mali návaly. Ľudia robili do šiestej, aj dlhšie. Robilo sa aj v sobotu. To je pre tú krásnu slovenskú povahu. Aj darčeky kupujeme deň pred Vianocami,“ hovorí Jelinek. Ozaj husté boli ostatné 2-3 týždne. „Vynorilo sa množstvo prívesných vozíkov. Toľko ich bolo, ako nikdy,“ dodáva. Koľkých vozidiel sa problém ešte týka, ministerstvo nevie. Priebežné štatistiky si počas pardónu neviedlo.

Slovákov bude trestať systém za 25 miliónov

Pokuty bude rozposielať Jednotný informačný systém v cestnej doprave, ktorý rezort dopravy nakúpil za viac než 25 miliónov eur. „Od začiatku marca budú do jednotného informačného systému v cestnej doprave postupne integrované dáta z registrov ministerstva vnútra. Vzhľadom na veľkosť databázy a komplikovanosť celého procesu pôjde o postupný proces,“ povedal hovorca ministerstva Martin Kóňa.
 

Presný počet áut s chýbajúcou emisnou a technickou kontrolou bude podľa neho známy až o niekoľko týždňov, keď sa celý proces skončí. „Nie je naším cieľom vystavovať pokuty, ale najmä upozorňovať prevádzkovateľov vozidiel, aby si plnili svoje povinnosti a nezanedbávali pravidelné kontroly,“ tvrdí Kóňa.

Upozorniť vás môže pokutový systém. Mesiac a následne 14 dní vopred. No registráciu doň nezrealizujete... 
 

Doteraz pokuty za chýbajúce kontroly rozdávali okresné úrady. V Bratislave to bolo vlani niekoľko stoviek. Autá v systéme však nevyhľadávali proaktívne sami od seba. Kontrolovali len tie, na ktoré ich upozornila polícia, mestská časť, či občania. Napríklad aj prostredníctvom stránky a aplikácie odkaz pre starostu.
 

Ministerstvo dopravy tvrdí, že nechce len trestať hneď v prvý deň po uplynutí zákonnej lehoty. Majitelia áut sa v systéme môžu zaregistrovať, a ten ich potom sám upozorní, keď sa bude blížiť koniec platnosti ich STK a Emisnej kontroly.
 

„Prvé upozornenie príde 30 dní pred skončením platnosti, druhé následne 14 dní pred skončením platnosti. Informácie zasielané v notifikácii nebudú obsahovať žiadne osobné údaje a ich posielanie užívateľom sa spustí po skončení generálneho pardonu, teda po 1.3.2016,“ hovorí Kóňa.

Registrácia do systému JEDNOTNÝ INFORMAČNÝ SYSTÉM V CESTNEJ DOPRAVE

Vrelo odporúčam. Obehnite si vaše vozidlá a dobre si poznačte termíny konca platnosti STK a EK. Dajte si ich do kalendára s aspoň 2 týždňovou rezervou, aby ste od štátu nedostali pozdrav v hodnote 330 €.

Registrácia na www.jiscd.sk však má háčik. Teda pardón, hneď tri. Aby bola možná, je nutné stiahnuť si do pc aplikáciu eID klient. Jedine tá vám umožní prihlásenie do systému. Aby bola aplikácia funkčná, musíte mať k pc pripojenú čítačku čipových kariet. Môžem len odhadovať, aké promile osôb ju má bežne k dispozícii, alebo ju bude ochotné pre tieto účely kúpiť. Ach, a aby som nezabudol. Aj to všetko vám bude na nič, ak nevlastníte moderný elektronický občiansky preukaz. Takže podčiarknuté a zrátané. Registráciu na www.jiscd.sk asi ani nemusíte skúšať. Odporúčam spoľahnúť sa na klasické pripomienky (napríklad v Google kalendári), ktorý bez akýchkoľvek komplikácií a bezplatne poslúži rovnako dobre!
 

Vivat Slovakia a systém za 25 mega, ktorý nám skutočne "uľahčí" život!