Yo-Crossback je akýmsi zavŕšením, nie úplne úspešného projektu. Má výkon 60 kW a dojazd 190 km. Na svete však existujú iba 4 exempláre tohto ruského elektromobilu.

Červený elektromobil Yo-Crossback daroval výrobca Vladimírovi Putinovi. V tejto farbe vyrobil iba jediný kus.

Celkom zaujímavá je pritom história tohto auta. Na začiatku bol plán vyvinúť a vyrábať celú škálu elektromobilov. Za týmto účelom sa spojil rusko-bieloruský výrobca nákladných áut Yavorit a holding ONEXIM Michaila Prochorova. Vytvorili firmu Yo-auto a projekt Yo-mobil. Neskôr svetu predstavili prototypy kompaktného hatchbacku, kupé crossoveru a dodávky poháňané elektromotormi. Ich certifikáciu naplánovali na rok 2012. Za zmienku stojí aj ich pohonné ústrojenstvo. To malo okrem elektromotorov obsahovať aj rotačný motor (Wankel), ktorý mal slúžiť čisto ako generátor. V roku 2012 však Yo-auto priznalo, že nedokáže splniť sľúbené termíny, následkom čoho vymenili manažment a zjednodušili konštrukciu auta. Z elektromobilu sa stal hybrid Yo-Crossover, ktorý Michail Prochorov priviezol v roku 2013 na ekonomické fórum do Petrohradu. Vtedy to bol 5-dverový crossover s oceľovým priestorovým rámom a plastovými panelmi karosérie. Koncepciu elektromobilu v Yo-auto prepracovali na sekvenčný hybrid s 1,4 litrovým, benzínovým motorom od Fiatu a dvoma 30 kW elektromotormi.

Hybridný Yo-Crossover vznikol v roku 2013 ako reakcia na neúspech projektu ruského elektromobilu.

V aprli 2014 však firma ohlásila koniec projektu a ONEXIM predal svoj podiel za symbolické 1 Euro štátnej inštitúcii NAMI. Michail Prochorov, ale zafinancoval ešte výrobu štyroch prototypov Yo-Crossback. Na rozdiel od predošlého hybridu Yo-Crossover, dostal Yo-Crossback 3-dverovú karosériu a čisto elektrický pohon. Auto má opäť oceľový priestorový rám a plastové diely karosérie. Agresívne tvarovaný elektromobil poháňa 60 kW elektromotor, ktorý čerpá energiu z lítium iónových batérii čínskej výroby. Dojazd auta na jedno nabitie je 190 km. Ďalšie dynamické parametre nie sú známe. Firma vyrobila každé zo štyroch áut v inej farbe. Biele si nechal Prochorov, modré dostal politik Vladimir Žirinovsky a červené putovalo ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi. Posledný Yo-Crossback zostal výrobcovi.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Zdroj: carscoops, wroom