Veľmi kompaktné rozmery a vysoký výkon...

Aké sú výhody rotačného motora? Na to, aký výkon poskytuje, je veľmi kompaktný a ľahký. Príkladom je práve Mazda RX-8. Z 1,3 litrového objemu motora dáva bez prepĺňania až 230 koní pri 8500 ot/min! Schválne, skúste si vyrátať litrový výkon. :)

...a tiež potreba extra starostlivosti 

Motor má tiež minimum pohyblivých dielov, porovnajte si to napr. s klasickým štvorvalcom. Žiadne ojnice, ventily, vačkové hriadele... Iba trojuholníkový rotor a hriadeľ. Paradoxne, vysokou životnosťou a spoľahlivosťou sa nepreslávil. Potrebuje extra dávku starostlivosti a aj tak sa „odmení“ životnosťou na úrovni povedzme 200 000 km. Kto chce viac, musí zainvestovať do GO. A tú vám nespraví hocikto v garáži... Bohužiaľ.

Kanál Warped Perception priniesol video práce rotačného motora z modelu malého lietadla na ovládanie. V krátkosti popisuje prácu motora a výhody. Čo nás bude najviac zaujímať, chlapík pripravil funkčný prototyp s možnosťou nahliadnutia do spaľovacieho priestoru. A veru je sa na čo pozerať. Ak vás zaujíma technika, popr. si neviete prestaviť, ako taký motor reálne pracuje, pozrite si video. Objasní vám základy rotačného motora praktickou ukážkou.

Zdroj: Warped Perception