Wankel povstane z popola

Po vývoji funkčného prototypu bol rotačný motor veľký hit. Množstvo spoločností si v tej dobe zakúpilo licenciu na výrobu. Iba Mazda ho dokázala donedávna udržať pri živote. Kvôli nej tu máme také skvelé modely ako prepĺňanú RX-7 a poslednú RX-8. Potvrdila tým, že stále ide proti „hlavnému prúdu“.

Wankel Hybrid

Posledný mohykán s rotačným motorom - Mazda RX-8. Zabili ho nové emisné normy. 

Mitsuo Hitomi, vedúci manažmentu hirošimskej automobilky, počas rozhovoru pre Australian Wheels povedal: „Stále pokračujeme vo vývoji rotačného motora novej generácie." Samozrejme, vyvíjajú ho pre použitie v novom športiaku. Hitomi priznal, že s rotačným motorom nikdy nedosiahnu také nízke emisie ako s „bežnými“ motormi. Napriek tomu majú gule a robia na ňom! Fokus kladú na tradičné bolesti rotačného motora, ako sú apex tesnenia a spotreba oleja.

Wankel Hybrid

Rotačný motor. Napriek nesporným výhodám potreboval taktiež nadštandardnú údržbu.

Súčasť hybridného pohonu ako generátor

Je to druhý raz, kedy počujeme ľudí z Mazdy hovoriť o Wankelovom motore. Ten má byť súčasťou elektrifikovaného pohonu auta. Šéf pre výskum a vývoj Mazdy, Matsuhiro Tanaka povedal: „Výkon aj ekonomika prevádzky sa pri rotačnom motore neodporujú, nechýba stabilita a nízka úroveň hluku v štandardných otáčkach. Takže existuje potenciál.“

Rotačný motor má nesmierne výhody, potrebuje však nadštandardnú údržbu. Po novom bude pracovať ako generátor pre výrobu elektriny!
Wankel Hybrid

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Z vyššie uvedeného vyplýva, že konštruktéri plánujú použiť rotačný motor ako generátor. Nie na priamy pohon kolies. Má pracovať pri určitých konštantných otáčkach a vyrábať elektrickú energiu pre pohon. Problémy s emisiami pretrvávajú, čo priznal aj Hitomi: „Skúmame rôzne druhy emisných systémov, aby sme zaistili ideálne podmienky."

Wankel Hybrid

Mazda oslávi v roku 2020 storočnicu. Práve to je čas, kedy majú nový hybrid s Wankelovým motorom predstaviť. Koncept Mazdy RX–Vision už poznáme. Mazda športové autá robiť vie a v jej ponuke taký model momentálne chýba. Teším sa na 100. výročie založenia firmy a novú RX! 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Zdroj: carscoops