"V posledných hodinách slovenská vláda a britská spoločnosť podpísali významný dokument, ktorý je míľnikom na ceste k získaniu obrovskej investície v automobilovom priemysle," potvrdil premiér na mimoriadnej tlačovej konferencii.

Podľa Fica je Slovensko pre britskú automobilku preferovanou lokalitou. Premiér zdôraznil, že v najbližšom období budú prebiehať ďalšie významné rokovania s predstaviteľmi automobilky. Fabrika by mala stáť v r2018. "Slovensko je atraktívnou krajinou na investície v oblasti automobilového priemyslu." - povedal premiér.

List o tejto predbežnej dohode dostali už aj zamestnanci Jaguar Land Rover. Píše sa v ňom: S vládou SR sme podpísali dokument o možnom zámere vybudovať fabriku v Nitre. Slovensko je svojim rozvinutým automobilovým priemyslom, vrátane tamojšej výroby modelov Audi a Porsche, atraktívnou príležitosťou pre rozvoj. Automobilka v prvom polroku dôsledne analyzovala možnosti pre fabriku v Mexiku, USA a Európe. V prospech Slovenska hovorí silná a rozvinutá sieť dodávateľov a dobrá infraštruktúra. Aj keď táto informácia nie je potvrdená, prácu by vďaka fabrike mohlo priamo a nepriamo nájsť asi 6 000 ľudí.

Investícia vo výške 1,5 miliardy eur má na Slovensku produkovať ročne cca 300-tisíc áut. Ak sa to naplní, Slovensko sa na prvej priečke v počte najväčšieho počtu vyrobených áut na tisíc obyvateľov posunie s riadnym predstihom a podľa všetkého stanoví nový svetový rekord v tejto oblasti.

Jaguar Land Rover fakty:

+ patrí do indickej skupiny TATA

+ v r2014 vyrobili 450 000 áut
+ plánuje rozšírenie výroby na 1 000 000 áut ročne

+ minulý finančný rok bol zisk pred zdanením 2,6 miliardy libier