Slovenská ekonomika má veľa problémov. Jedným z nich je koncentrácia „všetko na západe“ a naviazanosť na automobilový priemysel. S príchodom automobilky Jaguar-LandRover (JLR) na Slovensko sa to prvé malo zmeniť. Mali vytvoriť nové pracovné miesta a príležitosť mali dostať aj obyvatelia žijúci ďalej od Bratislavy. Od východu SR je to síce stále ďaleko, no Nitra je blízko aspoň Stredoslovákom. Teda mohla by byť. Ale na to treba viac, než len postaviť fabriku atraktívnej značky. Chce to aj zaujímavé platové podmienky. Hrubý plat Jaguar po príchode sľuboval na úrovni viac než 1220 €. 

Tiež ste verili, že na Slovensku už bude konečne lepšie? Ostáva dúfať, že možno raz, no na teraz to tak nevyzerá...

Keď odznela v médiách správa, že na Slovensku vyrastie nová automobilka, bola to senzácia. Samozrejme, štát jej na to vytvoril viac ako priaznivé podmienky. Následne začali biznisy a rôzne špekulácie medzi podnikavcami ohľadom pozemkov... Obyčajní ľudia sa však aj napriek tomu tešili, že budú môcť pracovať za dôstojný plat. V titulkoch figurovali nadpriemerné cifry. Aká je realita? Uchádzačom o prácu z pôvodných priemerných 1225 eur v hrubom núkajú pri nástupe len polovicu! V hrubom! Ak je toto pravda, je to len obyčajný výsmech pre Slovenských ľudí. Ako mohol toto štát dovoliť? Málo si z nás robia otrokov? Uplietli na nás len ďalší bič? 

 

Neviem posúdiť, či je toto tvrdenie naozaj pravda. Nepoznám nikoho, kto by sa o prácu v JLR Slovakia uchádzal. Poznáte vy niekoho? Boli ste osobne na pohovore? Vyjadrite sa v komentároch. 

Argument o hypotékach, ktorý zaznel vo videu, ktoré si ľudia pobrali skôr, ako začali pracovať v JLR, je pre mňa akosi neobstojný. Je síce pravda, že pár prípadov možno takých existuje, ale každý normálne zmýšľajúci človek taký vážny krok nespraví a ani banka len tak hypotéku nedá, ak človek nespĺňa podmienky. To ale na fakte, že ponúkaná nástupná mzda v Jaguare Nitra je len o smiešnych 170 eur viac, ako hodnota budúcoročnej minimálnej mzdy! Na druhej strane, v redakcii máme informácie ohľadom ponúknutých platov skúseným odborníkom s vysokou školou a v nevýrobnom sektore. Tí sú spokojní, dostali priemerne o 200 eur viac ako v Bratislave. Koľko je však takých popri veľkom počte robotníkov s "nie tak perfektnými" podmienkami? 1 zo 100?

 

Navyše, ďalšia vec. Z každej strany počúvame, že v sektore nie je dosť kvalifikovanej pracovnej sily. Koho teda chcú za takýto smiešny plat zamestnať? Ukrajincov, Rumunov? A za rozpočet a dotácie z kasy Slovenskej republiky budeme riešiť nezamestnanosť iných krajín?!

 

Foto: birmingham.post.co.uk

Minimálne, čo sa platov týka. "Slovensko slúbilo Jaguaru 630 miliónov eur a Jaguar slúbil Slovákom 1225 eurové platy. Aká je realita? Jaguar ponúka 650 eur v hrubom! Vyzývame vládu, aby nedala žiadne pracovné povolenia Srbom a Ukrajincom až dovtedy, kým Jaguar nedodrží svoj slub o 1225 eurových platoch. Až potom, ak Slováci odmietnu 1225 eurové platy môžeme uvažovat o pracovnej sile zo zahranicia. Dovtedy nie! 630 miliónov eur štátnej pomoci pre Jaguár znamená, že môže 10 rokov zamestnávat 3 tisíc ludí s 1200 eurovým platom zadarmo. Podla mna je fér, aby vláda dotlacila Jaguár k splneniu slubu o platoch," napísal na sociálnu sieť Krajniak.