Američania budú do áut tankovať benzín ešte poriadne dlho.

Benzínové autá v súčasnosti držia 84 % podiel všetkých vozidiel. O 26 rokov neskôr dôjde k poklesu len o 4 %! Spolu s mierne klesajúcim podielom spaľovacích automobilov sa bude znižovať aj spotreba. Hovorím však o papierovej spotrebe. Dnes v USA autá priemerne spotrebujú 10,9 l/100 km. V roku 2040 by to malo byť len 6,3 l/100 km. O globálnom znížení spotreby ropy však nemôže byť reč. Počet najazdených kilometrov priemerného Američana sa zvýši o 30 %.

Zaujímavo vyznieva aj vývoj počtu elektromobilov a hybridov. Zastúpenie hybridov sa zvýši z 3 na 5 %. Elektromobily a plug-in hybridy budú tvoriť len 2 % a vozidlá s naftovým motorom dosiahnu 4 % podiel.

Študia amerického Ministerstva energetiky je vo veľkom rozpore s ostatnými podobne zameranými predpoveďami. Podľa týchto informácií majú spaľovacie motory pred sebou ešte dlhý život.

Elektromobily podľa tejto predpovede vôbec nemajú svetlú budúcnosť.

Tlačová správa dáva nádej len mikro-hybridom. Ide o vozidlá, s ktorými experimentujú napríklad japonské automobilky. Ide o vozidlá, ktoré využívajú pokročilú rekuperáciu energie, start-stop systémy a podobne. V roku 2040 by na amerických cestách mohli predstavovať 42 % všetkých benzínových automobilov.

A na záver to najzaujímavejšie. Koľko bude stáť liter benzínu? Po miernom zdražení prekoná jeho hodnota dolár. V Európe bude situácia samozrejme odlišná, no žiadne katastrofické scenáre o vyčerpaní ropy nehrozia. Našu cenu benzínu a nafty dramaticky zvyšujú dane. V USA je takéto zaťaženie palív nižšie. Je zaujímavé, že vlády po celom svete so spaľovacími motormi v najbližších dekádach vôbec nepočítajú. Uvidíme do akej miery si budú svoje predstavy vynucovať deformovaním slobodného trhu.

Zdroj: autoblog.com

Prečítajte si aj: Ako vyzerá najmenší spaľovací motor? Takmer nijak, nemá ani 1 cm