Na aktuálnu správu agentúry Reuters nás upozornil tweet českého poslanca Európskeho parlamentu, Alexandra Vondru (je zároveň podpredsedom strany ODS), ktorý dnes poobede na sociálnej sieti zverejnil krátku a výstižnú správu. „Vyzerá to dobre. Autá so spaľovacím motorom na e-palivá sa budú vyrábať aj po roku 2035.“

V novinke odkazuje na dnešný článok, v ktorom Reuters uvádza, že Európska komisia vypracovala nový návrh plánu, ktorý umožní predaj nových automobilov s klasickými spaľovacími motormi poháňanými len klimaticky neutrálnymi e-palivami. A že tak urobila v snahe vyriešiť spor s Nemeckom.Reuters zároveň píše, že sa jej zástupcovia mali možnosť s novým dokumentom zoznámiť. Píše sa v ňom o vytvorení úplne novej triedy automobilov, ktoré môžu jazdiť len na uhlíkovo neutrálne palivá.

Takéto vozidlá budú musieť zároveň používať technológiu, ktorá im nedovolí prevádzku na iné typy palív, čím sa samozrejme myslí dnešný benzín či nafta vyrobená z fosílnych zdrojov. Zabrániť v tom má takzvaný „systém podpory tankovania“, ktorý by nedovolil automobilu naštartovať. O ďalších detailoch a vývoji situácie vás budeme ďalej priebežne informovať.

zdroj: Twitter, Reuters, Depositphotos